Kültür-Sanat

1916 yılında gerçekleşen New Jersey köpek balığı saldırıları!

ABD, New Jersey’de Temmuz 1916’da gerçekleşen köpek balığı saldırıları, köpek balıklarının bir balıktan daha fazlası olarak anılmasını ve insan avcısı olarak görülmesine neden oldu.

Bugünlerde köpekbalıkları hakkında konuşmak dahi birçok kişinin korkuyu hissetmesi için yeterli olsa da bu, her zaman bu şekilde değildi. Steven Spielberg’in jaws’ı (1975) insanları okyanusta yüzmemeye ikna etmeden önce bir dizi köpekbalığı saldırısı paniğe yol açtı ve köpekbalıklarına kötü bir ün kazandırdı.

1916 yılında gerçekleşen New Jersey köpek balığı saldırıları!
Jaws

Köpek Balığı Saldırıları nasıl başladı?

1916 yazıydı, okyanusta yüzmek insanlar için halen yeni bir zaman geçirme deneyimiydi. oluşan sıcak hava dalgası daha çok insanı sahile çekiyordu. İnsanlar okyanusta köpekbalıklarının olduğundan haberdardı ancak bu konuda oldukça umursamazlardı. yaygın görüşe göre köpekbalıklarının büyük ve sivri dişleri insanları avlanmak için olsa da insanlar av olamayacak kadar büyüktü. Ancak, 12 gün boyunca new jersey kıyılarında gerçekleşen bir dizi köpekbalığı saldırısı sonucunda 4 kişinin ölmesi 1 kişinin de ağır yaralanmasıyla her şey değişti.

İlk kurban, beach haven’da akşam yüzmek için denize giren 25 yaşındaki charles vansant’tı. bir şey bacağını ısırdı ve büyük bir parça kopardı. Sonunda kan kaybından hayatını kaybetti.

1916 yılında gerçekleşen New Jersey köpek balığı saldırıları!


Bu ilk saldırının ardından insan yiyen yaratığın köpekbalığı olup olmadığı hakkında bir belirsizlik mevcuttu. Bazıları bunun bir deniz kaplumbağası olduğunu ya da insanlara saldırma eğilimli başka bir hayvan olduğunu iddia ettiler. Çoğu insan bu kıyılardaki köpekbalıklarının zararsız olduğu bilgisine sahipti bu nedenle de saldırının köpekbalığı tarafından yapıldığına şüpheyle yaklaşıldı.

İlk saldırının üzerinden henüz beş gün geçmişken spring lake’deki beach haven’ın 70 kilometre kuzeyinde, bir köpekbalığı (muhtemelen aynısı) başka bir kurban daha aldı. Bu noktadan sonra korku yayılmaya başladı. Gazete manşetlerinde köpekbalıklarından bahsedilmeye başladı. Sahil sakinleri suya tereddütler yaşayarak girdiler.

Türkiye’nin ilk eşcinsel seri katili: Çumra Canavarı Abdullah Aksoy
1916 yılında gerçekleşen New Jersey köpek balığı saldırıları!


Ancak saldırılar henüz sona ermemişti, iki kişi daha hayatını kaybedecekti. Bir sonraki saldırı en yakın koydan 2 kilometre uzaklıktaki bir derede gerçekleşti. 11 yaşındaki bir çocuk köpekbalığı tarafından yutuldu. Arama kurtarma ekibinde görevli bir adam da ölümcül bir saldırıya uğradı ve hayatını kaybetti. Aynı günün ilerleyen saldırıda bir genç bacağından yaralandı. Saldırılardan tek kurtulan kişi olarak kayda geçti.

İki gün sonra matawan deresi yakınlarında balık tutmaya giden iki adam nefsi müdafaa için bir köpekbalığını öldürmesi ile saldırılar son buldu. Saldırıların son bulması, tümünü aynı köpekbalığının yaptığı düşüncesine neden oldu.

1916 yılında gerçekleşen New Jersey köpek balığı saldırıları!


Bilim insanları, balıkçılar tarafından yakalanan ölümcül balığın bir beyaz köpekbalığı olduğunu doğruladı. Köpekbalığının mideni incelediklerinde 15 kilo kadar insan eti buldukları bildirildi. (bu iddia tartışmalıdır.)

O yaz yaşanan saldırılar sona erse de yarattığı korku ve endişeler bugün de devam etmektedir. Köpekbalığı saldırılarının nadir olmasına ve insanları avlaması pek olası olmasa da okyanus kıyılarında yüzenler halen tetiktedir. Bilim insanları köpekbalıklarının olumsuz anılmasını önlemeye çalışsa da, bu saldırılar, köpekbalıklarının tekrar sadece balık olarak görülmesi ihtimalini belki de sonsuza kadar ortadan kaldırmış gibi gözükmektedir.

kaynakbritannica

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 + 19 =

%d blogcu bunu beğendi: