Haberler

3 gündür benzin, motorin, akaryakıt ve sıvı yağ (ayçiçek) zamlar şokundan haber yapamıyoruz! Elimiz ayağımız titriyor!

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Avrupa ülkeleriyle Rusya’dan petrol ithalatını durdurmayı görüştüklerini açıklamasından sonra petrol fiyatları sert yükseldi ve yükselmeye devam edecek! Birkaç gündür ise sıvı yağ yapılan zamlar ve ayçiçek yağı kuyrukları ülke gündeminden!

Brent ham petrolün varili, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Avrupalı müttefikleriyle Rusya’dan petrol ithalatını durdurmayı görüştüklerini açıklamasından sonra bugün 120 dolardan 139 doları gördü.

Bir televizyon programına katılan Blinken, Rusya’dan petrol ithalatının yasaklanmasını ele aldıklarını söyledi. Blinken, “Rusya’nın ülkelerimize petrol satışını yasaklamayı Avrupalı ortaklarımızla aktif bir şekilde tartışıyoruz. Ancak aynı zamanda küresel petrol arzını istikrarlı şekilde sürdürme konusunu da görüşüyoruz” dedi.

Blinken’in konuşması nedeniyle borsalarda ilk işlemlerinin başlamasının ardından 140 dolara yaklaşan Brent petrolün varil fiyatı sonrasında 130 dolara geriledi. Böylece haftanın ilk işlem gününde petroldeki günlük fiyat artışı yüzde 10’a yaklaştı.

Akaryakıtta yeni zamlar

Akaryakıtta yeni zamlar

Petrol fiyatları, Türkiye’de akaryakıt fiyatlarının doğrudan belirlenmesinde önemli bir etken. Tamamlanmış petrol ürünleri ham petrolden rafine edildiği için, ham petrolün fiyatının artması durumunda tüm tamamlanmış ürünlerin fiyatları da artıyor. Benzin fiyatları son olarak geçtiğimiz hafta zamlandı. Petrol fiyatlarındaki sert artış nedeniyle akaryakıtta zam yağmurunun bu hafta da sürmesi bekleniyor. Son olarak bu gece litre fiyatının motorinde 1 lira 44 kuruş, benzinde 57 kuruş zamlanması bekleniyor.

Zammın ardından benzinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 18,67 TL’den 19,24 TL’ye, Ankara 18,77 TL’den 19,34 TL’ye, İzmir’de 18,79 TL’den 19,36 TL’ye yükselecek. Motorinin litre fiyatı İstanbul’da 19,75 TL’den 22,19 TL’ye, Ankara’da ve İzmir’de 19,86 TL’den 22,30 TL’ye yükselecek.Benzine 5 Mart’ta 69 kuruş, 4 Mart’ta 53 kuruş, 3 Mart’ta 88 kuruş zam gelmişti. Böylece dört iş gününde benzine gelen toplam zam 2 lira 67 kuruşa ulaşacak. Motorine 5 Mart’ta 84 kuruş, 4 Mart’ta 1 lira 33 kuruş, 3 Mart’ta 1 lira 51 kuruş zam gelmişti. Böylece dört iş gününde motorine gelen toplam zam 5 lira 12 kuruşa ulaşacak.

Yağ fiyatlarına gelen zam, izdihama sebep oldu

ayçiçek yağı zam

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği, Rusya – Ukrayna arasındaki gerilim dolayısıyla Azak Denizi’nden Türkiye’ye ait 15 geminin geçişine izin verilmemesiyle ülkemizdeki yağ stoklarının azaldığını ve durum böyleyken Nisan ayının ortasına kadar yağımız kaldığını açıkladı. Bu durumda malesef ki yağ fiyatlarının büyük oranda artmasına sebep oldu.

Yağ fiyatlarına zam geldiğinin haberinin yayılmasıyla birlikte çok sayıda insan marketlere akın etti. Yaşlı, genç, çocuk birçok insan zam öncesi ayçiçek yağı alabilmek için marketlerde izdiham oluşturdu. Bazı sosyal medya kullanıcıları, aldıkları yağın fiyatının etikette 130 TL olduğunu ancak kasada 190 TL’den geçtiğini söyledi ve tepkilerini dile getirdi. Bazıları ise market çalışanlarının ayçiçek yağlarını depolarına kaldırdıkları görüntüleri paylaştı. Tüm sosyal medyada tepki çeken bu görüntülerin ardından, marketlerden henüz bir açıklama gelmedi ancak içerisinde bulunduğumuz bu durumun fiyatlara çok net bir şekilde yansımış olduğu ortada.

Görüntüleri sizlerle paylaşmadan önce şunu söylemeliyiz ki; marketlerde ve kurumsal firmalarda gün içerisinde gelen zamlar sebebiyle ürünlerin depoya taşınması şaşırtıcı bir şey değil. Yoğun bir günde market içerisindeki fiyatların değiştirilmesi eğer halihazırda bu işi yapabilecek bir personel yoksa oldukça zor. Bu sebeple de marketler ürünleri depolarına götürüp, etiket değişimi yapıldıktan sonra tekrar satışa sunuyor olabilir. Bunu da etiket fiyatıyla fişteki fiyat arasında fark görmemizi engellemek için yaptıklarını düşünebiliriz. Umuyoruz ki yaşanan bu sıkıntı bir an önce giderilir ve yağ fiyatlarına yapılan indirim haberlerini sizlerle yakın zamanda paylaşabiliriz.

Sosyal medyada paylaşılan o görüntülerden bazıları şöyle:

Benzin zamlarına rağmen benzin istasyonları kapanıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 + twenty =

%d blogcu bunu beğendi: