Akıllı telefon pazarı, 5 yıl sonra ilk kez büyüme yaşadı!

Akıllı telefon pazarındaki hareketlilik tüm hızıyla sürüyor. Akıllı telefon pazarı, 5 yıl sonra ilk kez büyüme yaşadı! Şirketler, rekabette bir adım öne geçebilmek için en yeni modellerini kullanıcıların beğenisine sunarken, piyasaların nabzını yoklayan araştırma firmaları da tarafından belirli aralıklarla yayınladıkları raporlarla akıllı telefon üreticilerinin satış rakamlarını gözler önüne seriyorlar.

Bu firmalardan Counterpoint Research, bir süre önce 2021’de akıllı telefon sektöründe neler yaşandığına dair önemli bir rapor yayınladı. Buna göre sektörde 5 yıl aradan sonra bir ilk yaşandı.

Akıllı telefon sektöründe 5 yıl aradan sonra ilk kez büyüme kaydedildi

Küresel akıllı telefon pazarı, son yıllarda küresel çip krizi ve pandemi gibi nedenlerden dolayı ciddi bir sıkıntı içindeydi. Bu süreçte dünyanın dört bir yanındaki insanların ana odak noktası yeni bir teknolojik ürün satın almak olmadığından yayınlanan raporlarda da satış rakamları ve sektör büyümesi genellikle beklentilerin altında kaldı.

Her ne kadar virüsün etkisi azalmasa da, aşılama çalışmalarında belirli bir aşamanın kaydedildiği ve normalleşme sürecine girdiğimiz bu dönemle birlikte akıllı telefon sektörü de yavaş yavaş toparlanmaya başladı.

Counterpoint Research raporuna göre, 2021’de yıllık akıllı telefon sevkiyatları 1,39 milyar adede ulaştı ve yüzde 4’lük bir büyüme oranı yakaladı. Böylelikle sektörde yaklaşık 5 yıl sonra yaklaşık ilk kez bir büyüme kaydedildi. Ancak elde edilen bu verilerin pandemi öncesi yakalanan seviyelerin aşağısında kaldığını da belirtmekte fayda var.

apple kazanç raporu

2021 yılı, geçtiğimiz haftalarda piyasa değeri 3 trilyon doları aşan ilk şirket ünvanını alan Apple için bir hayli verimli geçti. Şirket, bu süreçte yüzde 18’lik büyüme kaydederek 237 milyon adet akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdi ve yılın dördüncü çeyreğinde Samsung’u tahttan indirerek dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi oldu. Buna benzer bir başarıyı Çin’de de yakalayan şirket, an itibariyle ülkenin en çok satan akıllı telefon firması konumunda.

IBM, akıllı telefonların şarj etme sıklığı 4 günde 1’e düşürecek!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

five + six =

%d blogcu bunu beğendi: