Kültür-SanatKadın & Moda

Antik Mısır’da Hamilelik Testi! Üstelik Cinsiyeti de önceden bilebiliyorlar!

Şimdinin gebelik testleri oldukça kolay ancak eski Mısır’da bir zamanlar o kadar kolay olmayan ama yine de epey düşündürücü bir yolu varmış bunun. İşte antik Mısır’da hamilelik testi! Üstelik cinsiyeti de önceden bilebiliyorlar!

Eski mısır’da hamile şüphesi olan bir kadın her gün sabah idrarıyla biri buğday, diğeri arpa dolu iki torbayı sularmış. Hamilelik şüphesi olmayan bir başka kadın da yine ayrı ayrı buğday ve arpa torbalarını idrarıyla sularmış.

Hamilelik şüphesi olan kadının idrarıyla suladığı buğday ve arpa dolu torbalar, diğer kadının suladığı torbalardan daha önce çimlenirse hamile olduğu anlaşılırmış. İki kadının suladığı buğday ve arpalar aynı anda çimlenirse hamilelik olmadığı ortaya çıkarmış.

Dünyanın En Güzel Yerleri! Listede Türkiye de Var!

Hamile olan kadınların sabah idrarlarında aşırı miktarda hormon bulunur. Buğday ve arpa torbaları diğer normal idrarlarla sulananlardan çok daha önce yeşerirmiş. Hatta günümüzde meyve ve sebzenin daha erken sürede yetiştirilmesi için hormon kullanılması da aynı yöntemin bir benzeridir.

Antik Mısır’da Bebek Cinsiyeti Nasıl Anlaşılırdı?

hamile kadının idrarıyla sulanan tohumlardan buğday taneleri daha önce filizlenirse bebeğin erkek, arpa taneleri daha önce filizlenirse bebeğin kız olacağı düşünülürmüş. Antik Mısır’da hamilelik testi bu şekilde şekilde yapılırmış.

Kaynak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 + nine =

%d blogcu bunu beğendi: