Apple çip krizinin önüne geçmek için, çip ekibi oluşturdu!

Apple, uzun süredir kendi 5G modem birimini geliştiriyor. Ancak firma sadece bununla yetinmek istemiyor. Apple çip krizinin önüne geçmek için, çip ekibi oluşturdu!

Bilmeyenler için iPhone 12 ve 13’leri Qualcomm’un 5G modemi ile donatan Apple, 2022 model iPhone’larda da 5G modemi Qualcomm’dan alacak. Ancak gelen bilgiler doğruysa bu bir son olacak. Kaynaklara göre Apple, kendi geliştirdiği 5G modemi 2023’te kullanmaya başlayacak. Firmanın ilk 5G modemi olası ismiyle iPhone 15 ailesi ile karşımıza çıkarılacak ve bu modemleri TSMC üretecek.

Kaçıranlar için Apple, geçtiğimiz yıl Intel’in akıllı telefonlar için modem üreten biriminin büyük bölümünü 1 milyar dolara satın almıştı. Bu hamle sonucunda 2 binden fazla Intel çalışanı ve diğer bölüme bağlı varlıklar Apple’a geçmişti.

İşte bu taraftaki adımlar ve çalışmalar firmaya işlemcide olduğu gibi 5G tarafında da bağımsızlığı getirecek. Apple ayrıca bugün gelen bilgilere göre özel bir çip takımı da kurdu. Bu takıma birçok mühendis dahil ettiği aktarılan firma, kendi işlemcilerini hali hazırda ürettiği / tasarladığı için bu yeni ekip ile spesifik olarak kablosuz bağlantı donanımlarına odaklanıyor.

Apple’ın kurduğu bu ekip sayesinde özellikle telefonlar içerisinde yer alan birçok bağlantı donanımında Broadcom, Skyworks ve Qualcomm gibi firmalara olan bağımlılık bitebilir. Apple’ın telefonlar için “uzaydan iletişim” getirme konusunda çabaları da bulunuyor. Bu açıdan kurulan yeni çip takımı bu konuda da geliştirmeler yapabilir.

iPhone 14 sızdırıldı! İşte Apple ailesinin son üyesi olacak olan iPhone 14!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seven − two =

%d blogcu bunu beğendi: