Aquarian Space çılgın bir proje peşinde: Ay’da internet için tarih verildi!

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte uzay ile insanlık arasındaki mesafe giderek azalıyor. NASA’nın Ay ile ilgili çılgın projeleri herkes tarafından bilinir bir hal aldı. Uzay kuruluşlarının Ay ile ilgili projeleri büyüyerek devam ediyor. Son girişim haberi Aquarian Space adlı şirketten geldi.

Aquarian Space, 2 yıl içinde Ay’da Wi-Fi başlatacak

NASA, önümüzdeki yıllarda uzay projelerin merkezi olarak Ay’ı kullanmak gibi uçuk bazı fikirleri bulunuyor. Zira Artemis gibi Ay’a insanlı yolculuk için de geri sayım başlamış durumda. Hal böyle olunca ilginç bazı projeler de ortaya çıkıyor. Aquarian Space isimli uzay şirketi, 2 yıl içinde interneti Ay yüzeyine götürmek istiyor.

Uzay kuruluşlarının Ay’da madencilik, koloni ve çeşitli projeler için üs gibi önemli fikirleri bulunuyor. Öyle ki böyle projeler için Dünya ile bağlantı kurmanın en hızlı ve kolay yollarından birisi de internet ağından geçiyor. Bunu fark edip girişimlere başlayan Aquarian Space, Güneş Sistemindeki ilk ticari yüksek veri iletişim ağını kurmak için kolları sıvadı.

Aquarian Space, geçtiğimiz günlerde tohum finansmanı için 650 bin dolar aldığını duyurmuştu. Bu fonla çalışmalarını başlatmak isteyen şirket, projeyi uzun soluklu düşünüyor. Geniş bant internet bağlantısını ilk olarak Ay’a kurmak istese de başarılı olması halinde Mars’a da benzer bir internet ağı kurmayı hedefliyor.

Aquarian Space, yeni girişimin adını Solnet koydu. Tüm çalışmalarını iki yıl içerisinde tamamlamayı hedefleyen şirket,  ilk uyduyu 2024’te fırlatmak için planlarını oluşturdu. Ancak şu anda internet ağı ile ilgili detaylı bir bilgi paylaşılmadı. Bazı bilgilere göre Aquarian Space, NASA’nın Ticari Ay Yükü Hizmetleri programında teknik incelemeden geçiyor.

Türkiye Uzay Ajansı, Ay’a insansız uzay aracı gönderecek!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

four × two =

%d blogcu bunu beğendi: