Teknoloji

Avalanche nedir? AVAX Ne amaçla kullanılır?

Dijital varlıklar ve kripto para üretme imkanı tanıyıp birçok blok zincirlerini bünyesinde barındıran Avalanche (AVAX) nedir? AVAX’ın amacı nedir? AVAX ne amaçla kullanılır?

Kripto para piyasasının ünü artıkça, her gün yeni coin’ler ya da ağlar ortaya çıkıyor. Birçok blok zincirini alt ağ olarak bünyesinde bulunduran, kripto para üretme imkanı tanıyan ve çoğu insanın kafasında soru işaretleri bırakan Avalanche (AVAX) nedir? Ne amaçla kullanılır? İşte ayrıntılar…

Avalanche (AVAX) nedir?

Avalanchemerkeziyetsiz bir sisteme sahip. Bunun yanında finansal varlıklar ile kripto para işlem platformları ve diğer kripto para hizmetleri için güvenli ve pratik bir yapı sunmayı amaçlayan bir ağ. Ava Labs’in CEO’su Cornell Üniversitesi Profesörü Emin Gün Sirer, Eylül 2020‘de kurdu. Resmi coin’inin adı Avalanche olmakla birlikte sembolü AVAX ismini alıyor.

Avalanche (avax)

Avalanche, izin gerektiren özel ve izin gerektirmeyen genel blok zincirlerini tek bir ağda topluyor. Diğer ağlardan farklı olarak, tek zincirden ilerlemek yerine diğer unsurları birer alt ağ olarak birleştiriyor. Konsensüs yapıya sahip olan ağ, Slash, Snowflake, Snowball ve Avalanche olmak üzere dört aşamadan oluşuyor.

Ne amaçla kullanılır?

Avalanche, madencilik yapma imkanı sunmayıp buna ihtiyaç bırakmıyor. Bunun yerine kullanıcılara dijital varlıklar ve kripto para üretme imkanı sunarken aynı zamanda “Doğrulayıcı” olma şansı tanıyor. Kullanıcılar dilerse, AVAX bakiyelerini doğrulayıcılara delege edebilir ve bu şekilde ek gelir de elde edebilirler.

Doğrulayıcı olmak için node (düğüm) çalıştırmak gerekiyor. Ayrıca 2000 adet AVAX’ı 15 gün ila 1 yıl arasında bir zaman için kilitlemek şart. Ağdaki işlemleri doğrulayan ve onaylayan doğrulayıcılar, AVAX ile ödüllendiriliyorlar.

AVAX’ın toplam arzı 750 milyonla sınırlı olup, en fazla yarısı ana zincir üzerinde bulunabiliyor. Dijital varlıklar ve kripto paralar üretilirken de AVAX ile ödeme yapılıyor. Bu ağın en büyük avantajının, transferlerin hızlı bir biçimde anlık yapılabilmesi ve bunun için düşük ücretler talep etmesi olduğunu söyleyebiliriz.

Kısaca Avalanche, yeni bir blok zincir yaratmaya ve madencilik yapmaya gerek kalmadan, Yüzde 51 oranla daha güvenli bir dijital varlık ve kripto para oluşturma platformu sağlıyor.. Buna rağmen platform zincirinde özel ve genel blok zinciri oluşturmak mümkün.

Binance kullanıcıları hesaplarına giremiyor: İşte nedeni!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 × 2 =

%d blogcu bunu beğendi: