SporHaberler

Avrupa Futbolunda Darbe! Avrupa Süper Ligi Nedir?

Avrupa futbolunda darbe! Avrupa Süper Ligi nedir? 18 Nisan 2021 gecesi Avrupa’nın önde gelen 12 kulübü, UEFA’dan çekilme kararı aldı ve Avrupa Süper Ligi’ni kurdukları açıkladı… Peki Avrupa Süper Ligi nedir? Bu kulüplerin amacı ne? Formatı ne olacak? UEFA’nın bu konudaki tutumu ne olacak?

Avrupa Süper Ligi Nedir?

Avrupa Futbolunda Darbe! Avrupa Süper Ligi Nedir?

Avrupa Süper Ligi, Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid, Manchester City, Manchester United, Liverpool, Tottenham, Arsenal, Juventus, İnter ve Milan’ın kurucu üyeleri oldukları, yeni bir lig formatı. Bu kulüplerin dışında 3 takım daha daimi üye olarak takım sayısını 15’e çıkacak. 20 takım ile oynanacak bu ligte, 15 takımın dışında her sene 5 takım değişecek. Belirlenecek 5 takım ise yıllık performansa göre değişecek.

Peki ligi formatı nasıl olacak? 20 takım eşit sayılı 2 gruba ayrılacak ve deplasmanlı lig usulü oynayacaklar. Gruplardan sonra 8 takım eleme turu oynayacak ve şampiyon belirlenecek. Maçlar hafta içi oynanacak ve takımlar eğer kendi liglerinden men edilmez ise kendi liglerinde oynamaya devam edecek.

Kozmetik Ürünleri İçin Kobay Yapılan Bir Tavşan: Save Ralph

Avrupa Süper Liginin kurulmasının tek amacı daha çok para. Zaten diğer kulüplere göre gelirleri daha yüksek olan bu kulüpler, Avrupa futbolunu kendilerinin ayakta tuttuğu, kendilerinin daha çok izlendiğini söyleyip UEFA’ya başvuruda bulunmuş, Şampiyonlar Ligi gelirlerinin kendilerine daha fazla verilmesi gerektiğini ortaya atmıştılar. UEFA bu konuyla ilgili adımlar attığı halde, bu kulüpler Avrupa Süper Ligi için düğmeye basmıştı.

UEFA, Avrupa Süper Ligi’ne Savaş Açtı!

UEFA aslında bu kulüplere hak verip bu konuda gerekli statü çalışmalarını yapmaya başlamıştı. Hatta Avrupa Süper Liginin kurulduğunun açıklamasından sonra ki gün normal şartlarda UEFA’da bir toplantı yapılacaktı. Bu toplantıda yayın haklarından 32 takımlı şampiyonlar ligi statüsüne kadar bir çok konu görüşülecekti. Ancak toplantı bir anda Avrupa Süper Ligi toplantısına döndü ve bu kulüplere yapılacak yaptırımların görüşüleceği bir toplantı ortaya çıktı. Belki de bu kulüpler ile anlaşma zemini aranacak.

Avrupa Futbolunda Darbe! Avrupa Süper Ligi Nedir?

Kulislerde, bu takımların UEFA organizasyonlarında atılacağı, kendi liglerinden atılacağı hatta bu takımların oyuncularının milli takımlarında forma giyemeyeceği gibi yaptırımlar konuşuluyor. Ancak, bu kulüpler dünyanın en zengin kulüpleri ve zaten dünyanın en iyi hukukçuları ile çalışan kulüpler, kendilerine yapılacak her türlü yaptırımı düşünülmüş. Öyle ki, Avrupa Süper Ligi Başkanı Florentino Perez: “Eğer Avrupa Süper Ligi’nde forma giyen oyuncuların Katar’daki Dünya Kupası’nda oynamaları yasaklanırsa, biz de kendi Dünya Kupası turnuvamızı oluştururuz. Hiç sorun değil.” gibi küstahça açıklamalarda bulunuyor.

Ayrıca UEFA organizasyonlarının süresiz askıya alınacağı konuşuluyor. Böyle olursa İstanbul’da oynanacak Şampiyonlar Ligi finali geçen sene olduğu gibi bu senede yapılamayacak.

Avrupa Süper Ligi Galatasaray Davet

İspanyol basınında çıkan haberlere göre, Avrupa Süper Ligi başkanı Perez, önümüzdeki sezon için Galatasaray’a davette bulundu. Ancak, Türkiye Kulüpler Birliği, UEFA’nın yanında olduklarını ve bu oluşumun karşısında olduklarını açıkladı. Bu durumun gerçekleşmesi pek muhtemel gözükmüyor.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Avrupa Kulüpler Birliği yönetim kurulunda bulunan bir yönetici. Yakın zamanda bu kulüpler ile toplantı yapması kafalarda soru işareti oluştursa da Türk futbolu UEFA’nın yanında yer alacaktır.

Avrupa Futbolu ve Şampiyonlar Ligi Bitiyor Mu?

Futbolda para, uzun süredir futbolun ruhunu emmeye başlamıştı. Ancak umut vardı, 150 senedir devam eden organizasyonlar, amatör lig takımı ile büyük takımların maç yaptığı organizasyonlar, Şampiyonlar Ligine katılan takımlar… Bunların hepsi umuttu. Ancak Avrupa Süper Ligi kurulursa, bir birlerinin etleri yiyen canavarlar göreceğiz. Çünkü her ne kadar ortak payda da buluşsalar da bu kulüpler öncelikle rakip. Hatta futbolun dışında siyasi, ekonomik, sosyal anlamda rakipler. Bakın bundan bir kaç sene önce Katalunya referandumu vardı. Real Madrid ve Barcelona’ nın nasıl karşı karşıya geldiğini hatırlıyorsunuz değil mi? Ama şimdi bu kulüpler sadece PARA için bir arada.

Bunun dışında taraftar baskıları da olacak. Manchester United efsanesi Gary Neville: “Liverpool, ‘asla yalnız yürümeyeceksiniz’, ‘halk kulübüyüz’ diyor. Manchester Utd, 100 yaşında, buralardaki işçilerden doğdu. Bu gerçekten bir rezalet.” diye açıklama yaptı. Forumlardan ve sosyal medyadan takip ettiğimiz kadarıyla bu takımların taraftarları da bu durumdan oldukça rahatsız.

Pek şimdi ne olacak? Bir gecede kurulan, bir internet sitesi üzerinden duyurulan bu organizasyonun kaderi ne olacak? UEFA’nın tutumu ne olacak? Şampiyonlar Ligi bitti mi? Bunların hepsini zaman gösterecek. Sizde kendi düşüncelerinizi yorumlar da ve sosyal medya hesaplarımızda belirtmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 − 3 =

%d blogcu bunu beğendi: