Birçok politik krizin sebebi, genelev patroniçesi: Lüks Nermin


0

1950-1960’lı yılların Lüks Nermin isimli genelev patroniçesinin hayatını ekşi sözlükte araştırdık. İşte Lüks Nermin hakkında girilen entryler!

Özellikle 50’li ve 60’lı yıllarda, istanbul’un en ünlü sefa yuvalarından birinin patroniçesi, asıl adı şaziye zeren topçu olan şahsiyettir lüks nermin.

çalıştırdığı mekana, siyasi ve diplomatik kişiler sıklıkla ziyarete gelirmiş. 

adresi: fransız kültür merkezi arkası, zambak sokak no:21.
not: adres en son 58 yıl önce güncellendi.

tuthsick iyannachek 

1950-1960 yılları arasında genelev işleten lüks nermin’in müşterileri arasında devrin ileri gelenleri ve zenginleri bulunmaktaydı. Ayrıca kendisi, endonezya tarafından protesto edilmemize sebebiyet vermiştir.

Endonezya devlet başkanı sukarno, türkiye’yi resmen ziyareti sırasında, teamül dışı olarak bir kadınla beraber olmak ister. Zamanın yönetimi de lüks nermin’in evinden bir kadın bulur; Kadın, sukarno ile beraber olur. Sukarno memnun bir şekilde ülkesine döner. Bir süre sonra endonezya devleti, Türkiye’yi “başkanlarına bel soğukluğu bulaştırma” sebebiyle protesto eder. Meğer lüks nermin’in kızlarından sukarno ile birlikte olan, bel soğukluğu hastalığı taşıyormuş.

justinianus 

Lüks nermin, o dönem endonezya devlet başkanı’nın bel soğukluğu kapmasının sebebi olarak görülmüş. Halbuki Sukharno’nun ziyaret ettiği her ülkede muhakkak o ülkenin güzel yemeklerini tatmak, bunun yanı sıra bir de o ülkeden güzel bir hanımla birlikte olmak vardı. Dolayısıyla lüks nermin’in gönderdiği kızdan hastalık kapıp kapmadığı kesin olarak bilinemiyor. 

Ama lüks nermin günah keçisi ilan edildikten sonra polis, randevu evini basar. Lüks nermin, yatağının altında bulunan bir valiz dolusu amerikan doları nedeniyle dolar kaçakçısı olması gerekçesiyle hapse mahkum olur, randevu evi mühürlenir. Haber gazetelere manşet olur.

Birkaç yıl sonra hapisten çıkınca bir daha dengesini bulamaz, başarılı olamaz. Yeni bir yer açtığında polis gelir hemen basar. Son olarak da vazgeçemediği mesleğini avcılar’da icra ettikten sonra tarihe karışır gider.

saint or sinner 
Dolarizasyon nedir: Bir ülkenin kendi para birimi yerine yabancı para birimi kullanması

Like it? Share with your friends!

0
pinek

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 − 11 =

%d blogcu bunu beğendi: