TeknolojiDünyaGoygoyHaberler

Bitcoin hakkındaki gizemli gerçekler!

Son birkaç yılda Bitcoin ve diğer kripto para birimleri hakkında bir şey duymamış olmak neredeyse imkansız. Ancak çok az insan onları çevreleyen gizemli ve tuhaf gerçeklerin farkında.

Bitcoin, eski Wells Fargo başkanı ve CEO’su Dick Kovacevich’in bitcoin’in bir aldatmaca ve bir “piramit şeması” olduğuna inandığını açıklamasıyla ağır bir şekilde eleştirildi.

Bitcoin Kurucusu Kim? Binance CEO’su Bitcoin Kurucusunu Açıkladı.

Bitcoin’in gizemli mucidi

Satoshi Nakamoto, bitcoini tasarlayan ve orijinal referans uygulamasını oluşturan bilinmeyen kişi veya kişiler tarafından kullanılan isimdir.

Uygulamanın bir parçası olarak, ilk blok zinciri veritabanını da tasarladılar. Bu süreçte dijital para birimi için çifte harcama sorununu çözen ilk kişiler onlardı. Nakamoto, iz bırakmadan ortadan kaybolduğu Aralık 2010’a kadar bitcoin geliştirmede aktifti.

Ortadan kaybolduğunda, toplamda en az 19.600, ancak belki de 1 milyon btc olduğu iddia edildi – mayınlı ilk bloklardan gelen paralar. Bu kayıp bitcoinlerin değeri, şaşırtıcı bir şekilde 5,8 – 300 milyar dolarlık bir servetle zirveye ulaştı.

Kapsamlı araştırma ve araştırmalara rağmen, hiç kimse Nakamoto’yu tanımlamaya veya kayıp Bitcoin’lerinin toplamını bulmaya yaklaşmadı.

bitcoin

Dorian Nakamoto

2014 yılında Newsweek, mütevazi bir emekli mühendis olan Dorian S Nakamoto’nun bitcoin’in yaratıcısı olduğunu iddia etti. Dorian S. Nakamoto, doğumda “Satoshi Nakamoto” adını aldı. Neredeyse 70 yaşındaydı ve Los Angeles’ta annesiyle birlikte yaşıyordu.

Dijital para birimini hiç duymadığını iddia eden şaşkın ve şaşkın Dorian, günlerce gazeteciler tarafından kuşatıldı ve taciz davası açmasına neden oldu.

İki hafta sonra, Newsweek’e “Bitcoin üzerinde anlamadığını, yaratmadığını, icat etmediğini veya başka bir şekilde çalışmadığını” belirten bir bildiri yayınladı.

Dorian Nakamoto’nun iddiası, bir gün sonra gerçek Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından doğrulandı ve Satoshi’nin kullanıcı adı gizemli bir şekilde çevrimiçi bir forumda ortaya çıktı: “Ben Dorian Nakamoto değilim.”

Newsweek’in çılgın iddiasının ardından Dorian için kurulan bir telafi fonu 67 BTC’yi aştı. Sahte Satoshi, adaşı gibi, dikkat çekici bir kısıtlama uyguladı ve Haziran 2017’ye kadar madeni para çekmesine dokunulmadan kaldı – sonunda nakde çevirerek kendini 300.000 dolara yaklaştırdı.

Dorian Bitcoinlerinin Gizemi

Bitcoin cüzdanının içeriğine, ilk 21.5 BTC’nin taşındığı bu yıl 17 Haziran’a kadar dokunulmadı. Beş ayrı işlem boyunca aynı gün 15 BTC daha taşındı. Ardından 12 Temmuz’da cüzdan 52 BTC’lik tek bir işlemle boşaltıldı.

Önümüzdeki üç hafta boyunca, bu paralar, 7 Ağustos’ta tek bir adreste yeniden bir araya gelmeden önce neredeyse bir düzine farklı bitcoin adresinden geçti. Bu adres şimdiye kadar sadece iki işlem gerçekleştirdi, biri 67.8 BTC almak için ve diğeri üç dakika sonra, bu BTC’leri muhtemelen nakde çevrildikleri bir değişim cüzdanına taşımak için. Bu sayı önemlidir, çünkü Dorian’ın orijinal hesabına gönderilen 67.4 BTC’den tam olarak 0,5 BTC fazladır ve işlem ücretlerine izin verir.

2014 yılında bitcoin bakire olduğunu itiraf eden ve görünüşe göre beş ay öncesine kadar hiç bitcoin işlemi göndermemiş bir adam için Dorian, madeni para karıştırma konusunda yetkin görünüyor.

Bitcoin tarihi rekor kırdı! Tüm zamanların en yüksek değeri! #bitcoin #btc

Craig Wright tartışması

2016 yılında, Avustralyalı girişimci Craig Wright, Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu iddia etti ve kanıt olarak tartışmalı kodu sağladı. Bitcoin geliştiricisi Gavin Andresen, Wright’ın sözde Satoshi Nakamoto olduğundan “yüzde 98 emin” olduğunu söyleyerek Wright’ın hareketini daha da destekledi.

Ancak diğerleri hemen aynı fikirde değildi ve Wright’ın iddiası, çevrimiçi kripto para birimi topluluğunun yanı sıra FBI’ın ilgi gösterdiği iddiasıyla şiddetli şüphecilik çekti. Ani inceleme akışının ortasında, Wright gönderisini sildi ve şifreli bir özür yayınladı. “Üzgünüm,” diye yazdı, “Yıllarca anonimliğimi ve arkamda saklanmayı bırakabileceğime inanıyordum. Ancak, bu haftanın olayları ortaya çıktıkça ve en eski anahtarlara erişim kanıtını yayınlamaya hazırlanırken, kırdım. Cesaretim yok.”

bitcoin

Daha gizemli bir şekilde eksik Bitcoins

Tıpkı altın külçelerinin denizde kaybolması veya 100 dolarlık banknotların yanabilmesi gibi, bitcoinler de internetten sonsuza kadar kaybolabilir. 2040 yılına kadar 21 milyon bitcoinin tamamı çıkarıldığında, ticaret veya harcama için mevcut olan gerçek miktar, eksik bitcoin miktarı nedeniyle önemli ölçüde daha düşük olacaktır.

2009 yılında, James Howells eski bir dizüstü bilgisayarı bitcoin madenciliği yapmak için kurdu – özel bir donanıma ihtiyaç duymadan önce – sonunda 7.500 jeton topladı. Daha sonra Dell M1710’u eBay’de satmak için parçalara ayırdı, ancak bitcoin’in bir gün çıkması ihtimaline karşı sabit diski bir çekmecede sakladı. Dört yıl sonra, sürüsünü unutmuştu ve bir temizlik sırasında, sabit disk yanlışlıkla çöpe atıldı ve muhtemelen Newport çöp sahasına indi.

O zaman, BTC zulası zaten milyonlarca değerindeydi. Dijital para biriminin 2013’te 300 ila 1.000 dolar arasında hızla yükselen değeri sayesinde, zirvede neredeyse 20.000 dolara, yığını 150 milyon dolar değerindeydi.

Dijital servetine erişebilseydi, kısmen rakip para birimlerine yatırım yapmak için zaten bir kısmını çoktan satmış olacağına inanıyor. Dürüst olmak gerekirse, 2013’te gayrimenkul ve Ethereum gibi diğer kripto para birimlerine yatırım yapmak için yüzde 30 veya yüzde 40’ını 1000 dolardan satardım ve geri kalanını bitcoin’de tutardım” diyor. “Kesinlikle hepsini satmayacağımı biliyorum çünkü BTC fiyatının uzun vadede 10.000 dolardan çok daha yüksek olacağına inanıyorum. 100.000 dolar bile muhafazakar bir rakam.” Bu olursa, kayıp bitcoini 750 milyon dolar değerinde olacak – bu da Newport Belediyesi’nin dikkatini çekmek için yeterli olabilir.

bitcoin
1FLAMEN6 Bitcoin cüzdanının arkasındaki Satoshi Nakamoto Gizemi” bulmacası. Resim: @coin_artist

Bitcoin’in İnternet Gizemi yapboz

2015 yılında Twitter’da @coin_artist adlı bir sanatçı, “Satoshi Nakamoto Efsanesi” olarak bilinen bir Bitcoin bulmacası yarattı. Yaratıcısına göre, bulmaca 4.87 bitcoin içeren bir cüzdanın anahtarını tutan bir tablodan oluşuyor. Kuruluşundan bu yana, Bitcoin bulmaca meraklılarından oluşan bir topluluk, etkinlik belirtileri için bulmacanın cüzdanını (1FLAMEN6 olarak bilinir) endişeyle izliyor. Her an biri bulmacayı çözebilir ve bitcoin’i talep edebilir.

17 Kasım’da, cüzdan iki yıldan fazla bir süredir ilk etkinliğini gördü – ancak biri onu boşaltmak yerine .125 btc yatırdı ve cüzdanın toplamını düzgün bir 5 bitcoin’e getirdi. Depozito, bulmacanın yaratıcısı ve onu çözmeye adamış obsesif topluluk için beklenmedik bir sürprizdi, ancak para yatırmaya yol açan koşullar, Bitcoin dünyasında çok daha büyük bir gizeme işaret etti: otomatik bitcoin işlemlerini kolaylaştıran bağlantılı, kolay erişilebilir cüzdanlar ağı. .

Onları keşfeden bilgisayar korsanına göre, bu cüzdanlar muhtemelen bir cüzdan hizmetinden veya takasından yıllardır btc çalan bir Bitcoin sifonunun parçası olabilir, tıpkı Office Space filmindeki pennies kesirlerini atması gereken kod gibi. işlemlerden. Öte yandan, kodlama hatası gibi çok daha zararsız bir şey olabilir.

@coin_artist bana bir e-postada “1FLAMEN6 bitcoin adresi, bitcoin alanında en yakından izlenen adreslerden biri” dedi. “Yani madeni paralar 1FLAMEN6’ya gelip bakiyeyi 4.87’den 5 BTC’ye getirdiğinde, çoğumuz için heyecan verici bir gündü. Ve bu istismarla ilgili olarak önümüze getirilen şey dev bir bilmece gibi görünüyor.”

1FLAMEN6 cüzdanına yapılan gizemli para yatırma işleminden üç gün önce, fitwear adlı bir redditor, Bitcoin alt dizininde cüzdanlarının saldırıya uğradığını ve dokuz bitcoinin çalındığını bildirdi. Fitwear’ın o sırada bilmediği, tehlikeye atılan cüzdanlarından yaklaşık 0,125 bitcoin 1FLAMEN6 bulmacasına bağışlanmıştı.

Ne yazık ki, bu gizemin gerçeği muhtemelen asla bilinemeyecek. @coin_artist’e göre, bilgisayar korsanının 1FLAMEN6’ya bitcoin yatırmasının nedeni, bir grup bulmaca meraklısı tarafından izlendiğini bildikleri için gizeme dikkat çekmekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seventeen − 9 =

%d blogcu bunu beğendi: