Dünya barışı için çalışmış 15 önemli figür!

21. yüzyılda bir kere daha acı bir şekilde fark ettik ki savaş hala gündemimiz olabiliyor. Barışın önemini anlamak için bunu doğrudan yaşamamıza gerek olmadığı bir çağda bile tarihten ders çıkarılmadığı ortada. Fakat barışın önemini bundan yıllar önce fark edip dünya barışı için çalışmalar yapan hatta bu uğurda yaşamlarını yitirenler de var. Saygıyla… Dünya barışı için çalışmış 15 önemli figür!

Kayıp şehir Atlantis, Gerçek miydi? Efsane miydi?

1. Mahatma Gandhi

1. Mahatma Gandhi

Dünya barışı için çalışmış en önemli insan! Hindistan’daki pasif direnişin lideri Gandhi, hayatı boyunca şiddet içermeyen gösterileri savundu. Tüm hayatını Hindistan’ın özgürlük mücadelesine adayan Gandhi, bir suikast sonucunda yaşama veda etti, ancak öğretileri tüm dünyada büyük yankılar uyandırdı.

2. Albert Einstein

2. Albert Einstein

Modern fizik hakkında yaptığı çalışmalar ile tanınan Albert Einstein, kendisini “militan” bir barış yanlısı olarak niteler: “Sadece barışçı değil, militan bir barışçıyım. Barış için savaşmaya hazırım.”

3. Sophie Scholl

3. Sophie Scholl

1940-1943 yılları arasında Nazi Almanyası’nda anti-faşist ve katolik bir hareketin üyesi olan Sophie Scholl, pasif direnişin önemli simgelerinden biri. Diğer insanları da Nazilere karşı pasif direnişe çağıran ve savaş karşıtı propaganda için bildiri dağıtmaya teşvik eden Sophie, Nazi askerleri tarafından yaptığı çalışmalar sebebiyle infaz edildi.

4. George Bernard Shaw

4. George Bernard Shaw

İrlandalı oyun yazarı George Bernard Shaw da barışın önemli savaşçılarından. Oyunlarına ve radyo yayını sırasında konuşmalarına kattığı sosyalist düşüncelerinin yanı sıra Shaw, dostlarını ve düşmanlarını sevmenin öneminden bahsetti.

5. 14. Dalai Lama Tenzin Gyatso

5. 14. Dalai Lama Tenzin Gyatso

Hayatı boyunca dünyadaki Tibetlilerin özgürlüğünü ve temel haklarını korumak için mücadele etti. Gyatso, mutlu bir hayatın merhametten ve şiddet içermeyen gösterilerden geçtiğine inanıyor. 1989 yılında Nobel Barış Ödülü’nü aldı.

6. Leo Tolstoy

6. Leo Tolstoy

Anna Karenina ve Savaş ve Barış kitaplarının yazarı Leo Tolstoy da sıkı bir barış yanlısıydı. Kendisini daha çok yazarlık alanında bilmemize rağmen ezber bozan eserlerinden çok daha fazlasını yaptı. 1800’lü yılların ortalarında gerçekleşen Kırım Savaşı’nda cephede bulunan Tolstoy, bu savaşın etkileriyle birlikte kendisini bir barış yanlısı olarak tanımladı.

7. John Lennon

7. John Lennon

Ünlü İngiliz grubu Beatles ile gelen ün bir tarafa, Vietnam Savaşı’na karşı konuşan en güçlü barış yanlılarından birisi de John Lennon. Barış ve sevgi düşüncelerini şarkılarıyla duyurmayı hedefleyen Lennon’ın Imagine ve All You Need is Love şarkıları en bilinenlerinden. Kaldığı otelinden çıktığı 8 Aralık günü silahlı saldırı sonucu yaşama veda etti.

8. Martin Luther King Jr.

8. Martin Luther King Jr.

Zamanımızın en ünlü barış yanlılarından Martin Luther King, Baptist cemaatinde papazdı. “Bir hayalim var” diyerek yaptığı konuşma dünya tarihinde çok önemli bir yer elde etti. Amerika’daki sivil haklar mücadelesinde kilit bir rol oynayan King, barışçıl gösteriler ile adalet kurbanlarını savunan bir yaşam geçirdi. King 4 Nisan günü, öğleden sonra saat saat 6’da bir otelin balkonundayken uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü.

9. Linus Pauling

9. Linus Pauling

ABD’li kuantum kimyageri ve biyokimyager Linus Pauling, Nobel Kimya Ödülü ve Nobel Barış Ödülü ve Lenin Barış Ödülü’nü kazanmasıyla tanındı. Nükleer silahların test edilmesini yasaklamak için yaptığı çalışmalar ile tarihe adını barış yanlısı bir şekilde kazıyan Pauling, Manhattan Projesi için Oppenheimer tarafından davet almıştı. Ancak barışsever olduğunu söyleyip bu daveti geri çevirdi.

10. Rahibe Teresa

10. Rahibe Teresa

Hayatının büyük bir kısmını Calcutta’da geçiren Katolik rahibe Mother Teresa, yoksul bireylere yardım eden Order of the Missionaries of Charity organizasyonunun kuruculuğunu yaptı. Hayatı boyunca yoksul ve hasta bireylere yardım etmek için çalışan Teresa, 1979 yılında yaptığı çalışmalar sayesinde Nobel Barış Ödülü’nü kazandı.

11. Bob Marley

11. Bob Marley

Pek çoğumuz Bob Marley’i dünyaya tanıttığı reggae müziği ile biliriz. Ancak şarkılarının sözlerine dikkatlice baktığımızda Marley, düşüncesini barış, özgürlük, eşitlik gibi kavramlar etrafında çevrelemiştir. Yaptığı çalışmalar ile Jamaika hükümetinden Order of Merit’e, Birleşmiş Milletler’den de Barış Madalyası’na layık görülmüştür.

12. Helen Keller

12. Helen Keller

Pedagog, aktivist ve yazar olan Helen Keller’i meslektaşlarından ayıran en önemli özelliği kör, sağır ve dilsiz olmasıydı. Pek çok insanın engel olarak gördüğü durumlara rağmen başardıkları, onu efsanevi bir kişilik hâline getirdi. Amerikan Görme Engelliler Vakfı olmak üzere pek çok sayıda organizasyonda görev alan Keller, dünyadaki pek çok insana ilham kaynağı oldu.

13. Anna Politkovskaya

13. Anna Politkovskaya

Çeçen Savaşı hakkında söyledikleri ve Putin’e karşı muhalif duruşu ile tanınan Anna Politkovskaya gazeteci ve insan hakları aktivistiydi. Rusya’daki şiddete karşı farkındalığın artmasını sağlayan Politkovskaya, 2006 yılında evindeyken suikaste uğrayarak yaşamını yitirdi.

14. Jane Addams

14. Jane Addams

Kadın hakları konusunda çalışmalar yürüten ve Nobel Barış Ödülü’nü kazanan ikinci kadın olarak tarihe geçen Jane Addams, Barış ve Özgürlük İçin Uluslararası Kadın Cemiyeti’ni kurdu. Addams aynı zamanda hayatını çocuk işçilerin hakları için mücadele ederek geçirdi.

15. Nelson Mandela

15. Nelson Mandela

Hayatını eşitlik, adalet, barış ve özgürlüğe adayan Nelson Mandela, hayatını adil olmayan koşullar ve büyük cezalar ile geçirdi, ancak hiçbir zaman ırkçılığa ırkçılık ile karşılık vermedi. Misyonundan hiçbir zaman vazgeçmeyen Mandela, Güney Afrika’da yürüttüğü ayrımcılık karşıtı düşünceleri ile hem dünyanın daha iyi bir yer olmasına ön ayak oldu hem de dünyayı değiştirmek isteyenlere ilham kaynağı görevini üstlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 × 1 =

%d blogcu bunu beğendi: