Dünya sağlık örgütünden korkutan Omicron açıklaması!

2019 yılının sonlarına doğru patlak veren ve milyonlarca kişinin ölümü sebep olan COVID-19 konusunda sıcak gelişmeler yaşanıyor. Son dönemde aşılama çalışmaları sayesinde bir nebze kontrol altına alınan virüs, mutasyon geçirebilme yeteneği nedeniyle gün geçtikçe ortaya çıkan omicron varyantıyla insan hayatını tehdit etmeye devam ediyor.

İlk olarak 24 Kasım 2021’de Güney Afrika’da tespit edilen Omicron varyantı da bunlardan biri. Tüm dünyada büyük bir endişeye neden olan yeni varyant hakkında kısa süre önce Dünya Sağlık Örgütü’nden endişelendiren bir açıklama geldi.

Omicron Varyantı, Dünya’nın en riskli varyantı olarak açıklandı!

WHO: Diğerlerinden daha hızlı yayılıyor

Maalesef virüsü tam etkisiz hale getirdik derken yeni bir varyantın ortaya çıkması tüm planları bozuyor. Omicron da kısa sürede tüm dünyaya yayılan, hatta kısa süre önce ülkemizde bir kişinin ölümüne neden olan virüsün oldukça tehlikeli bir versiyonu.

Halihazırda yeni varyantın yayılma hızının yüksek olduğu yapılan açıklamalar nedeniyle biliniyordu. Ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün son açıklamasına göre, virüsün yayılma yeteneği sandığımızdan bile yüksek.

WHO direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’de düzenlenen COVID-19 konferansında dünyanın gündeminde bulunan yeni varyant hakkında şu ifadeleri kullandı:

Omicron, daha önce hiçbir varyantta görmediğimiz bir hızla yayılıyor. Yetmiş yedi ülke şimdiden Omicron vakalarını bildirdi. Ancak diğer ülkelerin henüz vakaları bildirmemiş olması, o ülkelerde olmadığı anlamına gelmez. Muhtemelen kısa süre içinde tüm dünyaya yayıldı ve yayılmaya devam ediyor.

Tüm dünyada bu virüsü hafife alarak gerekli önlemleri almadık. Omicron, daha hafif bir hastalığa neden olsa bile, aniden patlak veren vakalara karşı hazırlıksız yakalanırsak, daha önce olduğu gibi sağlık sistemlerimiz bir kez daha tıkanabilir.

Buna ek olarak her zaman olduğu gibi maskelerin ve sosyal mesafenin önemine vurgu yapıldı. Dikkat çeken bir diğer nokta ise aşının tek başına Omicron varyantından korumayacağının ifade edilmesi oldu. Direktör, konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda ise şu ifadeleri kullandı:

Maske yerine aşı değil. Mesafe yerine aşı değil. Havalandırma veya el hijyeni yerine aşı değil. Hepsini yapmanız gerekiyor. Bunu tutarlı bir şekilde yapın. Sadece iyi yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twenty + fifteen =

%d blogcu bunu beğendi: