DünyaKültür-Sanat

Dünya’nın en zengin 10 insanın 9’u 2022 yılında serveti eridi!

Pandemi dönemi, iş dünyası için oldukça verimli geçti. Pek çok sektör rekor seviyede büyürken, özellikle milyarder iş insanları, servetlerine servet kattı. Ancak bu durum yavaş yavaş değişmeye başladı. Bloomberg HT‘nin haberine göre, 2022’de dünyanın en zengin 10 insanından 9’u milyarlarca dolar kaybetti.

Başta Elon Musk olmak üzere Jeff BezosLarry PageSergey Brin ve Mark Zuckerberg’ün de aralarında bulunduğu pek çok isim, hisselerindeki düşüşle bu yıl başından beri adeta bir servet kaybetti. İşte 2022’nin en talihsiz milyarderleri…

Elon Musk, başarılı olmak isteyen gençlere 5 tavsiye!

Bir ayda 121 milyar dolar kaybettiler

2022, milyarder iş insanları için oldukça kötü başladı. Listede ilk 10’da bulunan 9 kişinin serveti sadece 1 ayda 121 milyar dolar eridi. Peki kim ne kadar para kaybetti. Listenin zirvesine baktığımızda Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ı görüyoruz. Çılgın milyarderin serveti, sene başından bu yana 54 milyar dolar azaldı.

İkinci sırada ise Amazon’un kurucusu Jeff Bezos geliyor. Son dönemlerde sahip olduğu uzay şirketi Blue Origin‘in çalışmalarına yoğunlaşan Bezos’un toplam değer kaybı ise 27.8 milyar dolar. Ne yazık ki 2022’de Mark Zuckerberg için de işler yolunda gitmedi. Facebook kurucusunun kaybı 15.2 milyar doları buldu.

Onun hemen ardından ise Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin geliyor. İkili sadece 30 günde 12’şer milyarlık zarara girdi. Ancak zarar etmeyen isimler de mevcut. Yatırımcı Warren Buffett, servetine 2.4 milyar dolar daha ekleyerek 111 milyara ulaştı. Teknoloji dışında da yatırımları olan Buffet, bu alandaki kaybı diğer yatırımları ile dengeledi.

Ancak bu değişiklikler sıralamayı pek eklemedi. Elon Musk servetindeki devasa düşüşe rağmen 216 milyar dolarla dünyanın en zengin kişisi unvanını korumayı başardı. Sadece Buffett, Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde Zuckerberg’i geçerek 6. sıraya yerleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 − 3 =

%d blogcu bunu beğendi: