Ekonomistlere göre asgari ücret kaç para olacak?

2022 yılına başlarken yılbaşında net asgari ücrete yaklaşık yüzde 50, brüt asgari ücrete yaklaşık yüzde 40 zam gelmişti. Enflasyondaki yükselişin sürmesiyle, asgari ücretin yıl ortasında zamlanarak temmuz ayı itibarıyla artırılması gündemde..

Asgari ücrete zam konusu gündemden düşmezken, henüz netleşmediği için merakla bekleniyor.

Ekonomistlere göre asgari ücret kaç para olacak?

Netleşse de yeterli, enflasyondan korunamadı, işveren yükü derken yine tartışmaların ortasında kalacağımız kesin. O yüzden önce ne kadar zam gelebilir, zam geldiğinde asgari ücret ne kadar olur tartışmalarına bakalım. Prof. Dr. Volkan Öngel, Mayıs ayı başından bu yana konuşulan artışın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıklaması sonra hız kazandığına değinirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın dün görüştüğünü ve bunun ardından gelen açıklamaların da düzenlemenin yakın dönemde açıklanacağı izlenimi verdiğini belirtiyor.

Diyarbakır’da ucuz ürün satan esnafa tepki: “Asgari ücret 4 bin 250 TL, aç mı var bu ülkede, ucuza satıp ortalığı karıştırma”

Asgari ücret 5.500 TL’yi aşabilir

Asgari ücret 5.500 TL'yi aşabilir

Öngel, sabit gelirli kesimin enflasyon karşısında yaşadığı erimenin giderilmesi için asgari ücret ek zammının olarak yüzde 30 seviyesinde olabileceğini öngörürken, bu oranın net asgari ücreti 4.253 liradan 5.529 liraya çıkacağını hesaplıyor. Beykent Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öngel, en çok konuşulan konulardan birinin de işverenlerin tepkisi ve prim ödemeleri için devletin destek oranı olacağını düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 × 3 =

%d blogcu bunu beğendi: