Elon Musk, Twitter’ı satın aldı! Twitter kurucusu Jack Dorsey’den ilk açıklama geldi!

43 milyar dolardan masaya oturan Elon Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın almış oldu. Satın alımın hemen ardından Twitter kurucusu Jack Dorsey’den açıklama geldi.

Geçtiğimiz haftalarda Twitter’ı satın almak için 43 milyar dolarlık teklif veren Elon Musk, Twitter yönetim kuruluyla yaşanan çekişmelerin sonucunda Twitter’ı satın almayı başardı. Geçtiğimiz günlerde anlaşma kapsamında Twitter yönetim kurulu ile müzakerelere başlayan Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın almış oldu. Satın alma haberiyle Twitter’ın hisse değerinde de değişim görüldü. 

Elon Musk’ın Twitter yolculuğu

Hatırlarsanız bir süre önce  Twitter’ı attığı tweetlerle eleştiren Musk, bu konuda harekete geçerek Twitter’ın yüzde 9,2’sinin sahibi oldu. Elon Musk, toplamda 73 milyon 486 bin 938 Twitter hissesinin sahibi oldu. O dönemde Cuma günü kapanış verilerine baktığımızda Elon Musk’ın satın aldığı hisselerin 2,89 milyar dolar değerinde olduğu görülüyordu.

Yine de Twitter’ın yönetim kuruluna katılmayacağı belli olunca Musk, bir kez daha harekete geçerek 43 milyar dolara Twitter’ı satın almayı teklif etti. 

Bununla yetinmeyen Elon Musk Twitter‘ı satın almak için yeni bir adım daha atarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bir doküman teslim etmişti. Musk bu doküman ile Twitter’ı almak için nasıl finansman sağladığını detaylandırmıştı. 

Twitter yönetim kurulu ise şirketi satmaya pek de yanaşmadı. Hatta kurulun Zehirli Hap stratejisini benimsemesi Elon Musk’ı gücendirmişti. Görünen o ki; her ne olursa olsun Elon Musk istediğini almayı başardı. 

Twitter, “Tweet Düzenleme” özelliğinden yeri görüntüler!

Twitter kurucusu Jack Dorsey’den ilk açıklama: “Elon, güvendiğim tek çözüm.”

Bir süredir teknoloji camiasının gündemi Elon Musk’ın Twitter’ı alıp almayacağıydı ve bu konu dün nihayete erdi. Geçtiğimiz haftalarda Twitter’ı satın almak için 43 milyar dolarlık teklif veren Elon Musk, Twitter yönetim kuruluyla yaşanan çekişmelerin sonucunda Twitter’ı satın almayı başardı. Geçtiğimiz günlerde anlaşma kapsamında Twitter yönetim kurulu ile müzakerelere başlayan Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın almış oldu. Satın alma haberiyle Twitter’ın hisse değerinde de değişim görüldü.

Tüm dünya bu haberle çalkalanırken en ilginç açıklamalardan biri de Twitter’ın kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey’den geldi. Dorsey, öncelikle Radiohead‘in KID A albümünde bulunan “Everything In Its Right Place” şarkısını paylaştı. En basit tabirle, “her şey doğru yerde” şeklinde çevirebileceğimiz şarkı paylaşımı ile aslında Dorsey’nin Elon Musk’ın Twitter satın almış olmasından memnun olduğunu hemen anlayabiliyoruz.

Dorsey, açıklamasını tabii ki sadece bir şarkı paylaşımı ile tamamlamadı, Twitter’ın kurucusu, “Benim için önemli olan fikir ve hizmet. İkisini de korumak için ne gerekiyorsa yapacağım. Twitter bir şirket olarak her zaman tek sorunum ve en büyük pişmanlığım oldu.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Prensip olarak, kimsenin Twitter’a sahip olması veya onu yönetmesi gerektiğine inanmıyorum. Bir şirket değil, protokol düzeyinde bir kamu malı olmak istiyor. Ancak şirket olma sorununu çözen Elon, güvendiğim tek çözüm.”

Bakalım, Jack Dorsey’nin Elon Musk konusundaki beklentisi doğru çıkacak mı? Elon Musk, Twitter’ı hangi amaçla kullanacak ve platform üzerinde ne gibi değişiklikler yapacak? Bu soruların cevaplarını ilerleyen dönemde hep birlikte öğreneceğiz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 − five =

%d blogcu bunu beğendi: