Twitter, satın alımı gerçekleştirmek isteyen Elon Musk, hedefine bir adım daha yaklaştı!

Twitter’ın en çok takipçiye sahip kişilerinden Elon Musk, Twitter satın alım hedefine bir adım daha yakın görünüyor.

Kaçıranlar için kısaca bir üzerinden geçelim. Elon Musk, kısa süre önce Twitter’dan yüzde 9,2 oranında hisse aldı ve bununla beraber “o zaman” şirketin en büyük hissedarı haline geldi. Twitter’da 82 milyon takipçisi bulunan Musk, geçtiğimiz haft ise şirketi komple satın almak için teklifte bulundu. Sahibi olduğu diğer şirketlerindeki hisseler üzerinden serveti 270 milyar dolardan fazla olan Musk’ın, Twitter’ı almak için verdiği teklif 43 milyar dolar seviyesinde yer alıyordu. Peki Elon Musk’ın kullanılabilir durumda bu kadar parası var mı? Son gelen bilgilere göre var. Elon Musk bizzat kendisi Twitter’ı satın almak için 46,5 milyar dolarlık finansmanı sağladığını açıkladı. Musk bunu ABD Sermaye Piyasası Kurumu’na (SEC) da bildirdi.

Evsiz Elon Musk, arkadaşlarında kalıyor! Haluk Levent, Elon Musk için yardım kampanyası başlattı!

Twitter’ın hissedarları ve yönetim kurulu bu sürece halen sıcak bakmıyor. Hatta kısa süre önce Elon Musk şirketi satın almasın diye Twitter Yönetim Kurulu tarafından “zehirli hap” yöntemi uygulandı. İngilizce “poison pill” olarak geçen bu taktik, en basit haliyle şirket satın almalarında agresif yatırımcılara karşı şirket sahipleri tarafından kullanılan bir önlem olarak geçiyor.

Hissedarlar bu taktik ile beraber hisse değerini düşürerek sahibi oldukları kadarıyla hisse paylarını artırıyor. Bunun için bir anda daha fazla hisse oluşturuluyor. Bu da şirketin hisse alımı üzerinden kontrollerinden çıkmasını engelliyor ya da ciddi şekilde zorlaştırıyor.

Musk ile SEC’in arasında bir sorun da bulunuyor. Ünlü CEO aktarıldığı kadarıyla Twitter hisselerini borsadan toplarken ABD Sermaye Piyasası Kurumu’na (SEC) gerektiği zamanda bildirim yapmadı ve bu sayede tam 156 milyon dolar kadar bir haksız kazanç elde etti. Musk bu yüzden dava edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seven − 6 =

%d blogcu bunu beğendi: