Kültür-Sanat

En İyi Marvel Dizileri

Marvel Studios, süper kahraman çizgi romanlarını sinemaya aktararak gişe rekorları kıran filmler yaptı. Marvel sinematik evreni Avengers: Endgame ile görkemli bir kapanış yapsa da serüven artık dizilerle devam ediyor. Marvel en popüler süper kahramanlarını ve merak edilen ama filmlerde yer verilemeyen hikayeleri anlatmak için diziler çekmeye başladı. Kimileri internet platformlarında kimileri de televizyon kanallarında yayınlanan Marvel dizileri oldukça sevildi. Siz de Marvel evrenini takip etmeye doyamadıysanız, gelin Marvel’ın en sevilen dizileri listesine birlikte göz atalım. 15 diziden oluşan listede sinemada gördüğümüz bazı karakterlerin dizileri de yer alıyor!

15. Iron Fist (2017-2018) – IMDb: 6.4

En İyi Marvel Dizileri

15 yıl önce geçirdiği uçak kazasında öldüğü sanılan Danny Rand, bir gün New York’a çıkagelir. Babasını ve annesini kazada kaybeden Danny, babasının ortak olduğu şirketi geri almak ister. Hem de uçak kazasından sonra aldığı 15 yıllık dövüş eğitimiyle Iron Fist’e dönüşmüş olarak! Haliyle babasının ortağı ve kızı tarafından yönetilen şirket, Danny’e şüpheyle bakar. Iron Fist, Marvel ve Netflix işbirliğinden ortaya çıktı. Dizinin oyuncu kadrosunda Finn Jones, Jessica Henwick, Jessica Stroup ve Tom Pelphrey gibi isimler yer alıyor.

14. Cloak & Dagger (2018-2019) – IMDb: 6.7

En İyi Marvel Dizileri

Yönetmen Joe Pokaski tarafından Freeform kanalında yayınlanmak üzere çekilen Cloak & Dagger’in başrollerinde Olivia Holt ve Aubrey Joseph yer aldı. Birbirinden oldukça farklı iki kişi Tandy Bowen ve Tyrone Johnson, Roxxon Enerji Şirketi’nin çöküşünün sonrasında yaşanan olaylarda özel güçler kazanır. Güçlerinin gizemli bir şekilde birbirlerine bağlı olduğunu anlayan gençler, bazı yanlışları düzeltmek için harekete geçer.

13. Runaways (2017-2019) – IMDb: 7.0

En İyi Marvel Dizileri

Disney’e bağlı Hulu internet sitesine özel olarak çekilen Runaways, aslında Marvel Studios tarafından sinemaya uyarlanacaktı. Ancak Avengers’ın başarısı üzerine Marvel, Runaways filmini rafa kaldırdı. Daha sonra Marvel Runaways’i Hulu’ya özel dizi olarak çekmeye karar verdi ve çok da başarılı oldu. Farklı çevrelerden gelen altı genç, süper kötü ebeveynlerinin kurduğu Pride’a karşı bir araya gelir. Dizide genç kahramanları Virginia Gardner, Gregg Sulkin, Ariela Barer, Lyrica Okano, Allegra Acosta ve Rhenzy Feliz canlandırıyor.

12. The Gifted (2017-2019) – IMDb: 7.3

En İyi Marvel Dizileri

Marvel’ın Fox kanalı için hazırladığı The Gifted dizisi, 2 sezon ekranlarda kaldı. Dizi mutantların insanlar tarafından dışlandığı bir dünyada geçiyor. Bir aile çocuklarının mutant güçlerine sahip olduğunu fark eder ve hükümetin düşmanca davranışından kaçmaya çalışır. Aile çocuklarını mutantların oluşturduğu güvenli bir bölgeye ulaştırmaya çalışır. Dizinin oyuncu kadrosunda Stephen Moyer, Natalie Alyn Lind, Emma Dumont ve Percy Hynes White gibi isimler yer alıyor.

11. The Defenders (2017) – IMDb: 7.3

En İyi Marvel Dizileri

Marvel’ın Netflix için hazırladığı mini dizi, Daredevil, Luke Cage, Iron Fist ve Jessica Jones’u bir araya getirdi. Süper kahramanlarımız ortak düşmanları The Hand ile mücadele etmek için New York’da bir araya gelir. Kahramanlarımızı yine kendi dizilerindeki oyuncuları Charlie Cox, Krysten Ritter, Finn Jones ve Mike Colter canlandırdı. En iyi Marvel dizileri listesinde sırada Luke Cage var.

10. Luke Cage (2016-2018) – IMDb: 7.3

10. Luke Cage (2016-2018) - IMDb: 7.3

Yine Marvel ve Netflix işbirliği içerisinde yapılan bir yapım olan Luke Cage, bir dalda Emmy Ödülü kazanmayı başardı. Luke Cage cezaevinde maruz kaldığı deneyler sonucunda insanüstü güçlere sahip olur. Kurşun geçirmez bir deriye sahip olan Luke Cage, yeni bir hayat kurmaya çalışırken bir yandan da şehirdeki kötülerle mücadele eder. Dizinin oyuncu kadrosunda Mike Colter, Simone Missick ve Theo Rossi gibi isimler yer alıyor.

9. The Falcon and The Winter Soldier (2021) – IMDb: 7.3

9. The Falcon and The Winter Soldier (2021) - IMDb: 7.3

8. Agents of S.H.I.E.L.D. (2013-2020) – IMDb: 7.5

8. Agents of S.H.I.E.L.D. (2013-2020) - IMDb: 7.5

Marvel’ın ABC kanalı için hazırladığı Agents of S.H.I.E.L.D., Marvel sinematik evreninde de gördüğümüz gizli servisin maceralarını anlatıyor. 7 sezon devam eden dizi, Ağustos 2020’de final yaptı. Iron Man, Thor ve Avengers filmlerinde gördüğümüz Ajan Coulson’u canlandıran Clark Gregg, bu dizide yine Philip Coulson rolüyle ama başrolde yer aldı. Gregg’in yanında dizide Ming-Na Wen, Brett Dalton, Chloe Bennet ve Iain De Caestecker gibi isimler de yer aldı. Oldukça merak edilen S.H.I.E.L.D’in açılımı ise ‘Strategic Homeland Intervention, Enforcement and Logistics Division’ yani ‘Stratejik Hükümet Müdahale, Uygulama ve Lojistik Departmanı’ olarak ilan edildi.

7. Agent Carter (2015-2016) – IMDb: 7.9

En İyi Marvel Dizileri

Yine Marvel ve ABC kanalı işbirliğiyle yayınlanan Agent Carter, Kaptan Amerika’nın buzlara gömülmesinin ardından yalnız kalan Ajan Peggy’nin hayatını konu alıyor. Peggy Carter gizli örgüt için çalışmaya devam ederken, bir yandan da Howard Stark’ın bazı özel görevlerinde yer almaya başlar. Kaptan Amerika filmlerinin spin-off’u olan dizide, Ajan Carter karakterini Kaptan Amerika filmlerinde gördüğümüz, Hayley Atwell canlandırıyor. Atwell’in yanında dizinin oyuncu kadrosunda James D’Arcy ve Chad Michael Murray da bulunuyor.

6. Jessica Jones (2015-2019) – IMDb: 7.9

6. Jessica Jones (2015-2019) - IMDb: 7.9

Marvel ve Netflix imzası taşıyan Jessica Jones, 3 sezon boyunca Netflix’te yayınlandı. Bir kimyasal sızıntıya maruz kalan Jessica Jones, birtakım insanüstü güçlere sahip olur. Ses hızına yakın bir uçuş hızına sahip Jessica Jones’u Krystan Ritter canlandırırken, David Tennant ve Rachael Taylor dizide yer alan oyunculardandı.

5. WandaVision (2021) – IMDb: 8.0

En İyi Marvel Dizileri

Marvel’ın Disney+ için hazırladığı WandaVision, Ocak 2021’de yayınlandı. İlk olarak Avengers: Age of Ultron’da karşımıza çıkan Wanda ve Vision, Marvel sinematik evrenine dahil olmuştu. Infinity War’da, Thanos tarafından öldürülen Vision, Wanda’nın derin yarası olarak kalmaya devam ediyor. Endgame sonrası bir dönemde geçen WandaVision, Wanda’nın özel güçlerini kullanarak bir kasabayı kendine ait bir yaşam alanına çevirmesiyle başlar. Wanda güçlerini kullanarak kendine bir Vision dahi yaratır. Bir süre sonra, kendisine sahte bir dünya yaratan Wanda’nın huzurunu kaçıracak şeyler yaşanmaya başlar. Dizinin başrollerinde Elizabeth Olsen ve Paul Bettany bulunuyor. En iyi Marvel dizileri sıralamasında sırada Legion var!

4. Legion (2017-2019) – IMDb: 8.2

4. Legion (2017-2019) - IMDb: 8.2

3. Loki (2021-…) – IMDb: 8.4

3. Loki (2021-...) - IMDb: 8.4

Yine Disney+ için hazırlanan Loki dizisi, Haziran 2021’de yayınlandı. Dizi, Endgame’de Uzay Taşı’nı alıp kaçan Loki’nin neler yapacağını konu alıyor. Loki, zamanın akışını bozduğu gerekçesiyle zamanın koruyucuları tarafından yakalanır. Dizinin oyuncu kadrosunda, Tom Hiddleston, Owen Wilson, Sophia Di Martino ve Gugu Mbatha-Raw yer alıyor.

2. The Punisher (2017-2019) – IMDb: 8.5

2. The Punisher (2017-2019) - IMDb: 8.5

Netflix’te yayınlanan The Punisher izleyici tarafından oldukça beğenildi. Ailesinin intikamını almak için çıktığı yolculukta Punisher’a dönüşen Frank Castle, dünyadaki tüm adaletsizliğin karşısında durur. Yoğun şiddet içerikli The Punisher’ın oyuncu kadrosunda Jon Bernthal, Ben Barnes ve Amber Rose Revah yer alıyor.

1. Daredevil (2015-2018) – IMDb: 8.6

1. Daredevil (2015-2018) - IMDb: 8.6

Marvel’ın en çok konuşulan dizisi Daredevil, Netflix’te üç sezon boyunca yayınlandı. Avukat Matt Murdock görme yetisini kaybetse de, diğer duyu organları normal insanlarınkinden çok daha iyi çalışır. Gündüzlerini masum insanların avukatlığını yaparak geçiren Murdock, gecelerini de şehrin suçlularıyla mücadele ederek geçirir. Dizinin başrollerinde Charlie Cox, Deborah Ann Woll ve Elden Henson yer alıyor.

Netflix, Grendel Çizgi Romanını Uyarlayacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

six + 18 =

%d blogcu bunu beğendi: