Google, Alanya depremini nasıl 1 dakika önceden bildi? Deprem uyarı sistemi nasıl açılır?

Google’ın bu yıl Türkiye’de de hizmete sunduğu deprem uyarı sistemi Alanya açıklarında meydana gelen 5.3’lük depremi 1 dakika öncesinden tahmin ederek kullanıcılarına sesli uyarı gönderdi. Peki Google bunu nasıl yaptı? Android’in deprem uyarı sistemi nasıl açılır?

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 06.21’de Akdeniz’de, Antalya’nın Alanya ilçesi açıklarında 5,3 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Tamamen Elektrikli Chrysler Airflow

Uyarı yapıldı

Uyarı yapıldı

Depremden yaklaşık 1 dakika önce o bölgede oturan kullanıcılara Google Android’in deprem erken uyarı sisteminden 5.3 büyüklüğünde bir depremin olacağına dair sesli ve görsel bir uyarı mesajı gönderildi.

Google’ın deprem uyarı sistemi nedir?

Google'ın deprem uyarı sistemi nedir?

Google geçen yıl, Android cihazların donanımını kullanarak dünyanın en büyük deprem algılama ağını oluşturmak için yeni bir sistem tasarladı. Bu ücretsiz sistem, depremden etkilenen bölgedeki insanların, bir deprem meydana gelmeden saniyeler önce uyarı alabilmesini amaçlıyor. Teknoloji devi, üstlendiği misyon ile oldukça önemli olan deprem uyarı sistemini ülkemizde de başlatmaya karar verdi.Google, sistemi geçenlerde Türkiye’de de kullanıma sundu. Türkiye’nin dışında Filipinler, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’da daAndroid deprem uyarı sistemini bir süredir kullanabiliyor.

Peki Android deprem uyarı sistemi nasıl açılır?

Peki Android deprem uyarı sistemi nasıl açılır?

Uyarıları alabilmek için kablosuz bağlantıyı veya veri bağlantısını açmış olmanız gerekir.Telefonunuzun Ayarlar uygulamasını açın.

Konum ardından Gelişmiş ardından “Deprem uyarıları”na dokunun. “Deprem uyarıları”nı açın veya kapatın. Bölgenizdeki tüm depremler için uyarı alamayabilirsiniz. Bazen uyarı alabilir, ancak bulunduğunuz konumda bir deprem olduğunu hissetmeyebilirsiniz. Sistem sesi kapalı olan telefonlara bile sesli uyarı göndererek kullanıcını depremi fark etmesini sağlıyor. Google 4.5 ve üzerindeki depremleri haber veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eighteen − 15 =

%d blogcu bunu beğendi: