Teknoloji

Google İlk Mağazasını Açtı!

Google ilk fiziksel dükkanını New York’ta açtığını duyurdu. Şirket, fiziksel dükkanında Pixel telefonlardan Nest ürünlerine, giyilebilir Fitbit ürünlerinden Pixelbooklara kadar pek çok ürüne yer veriyor. Google İlk Mağazasını Açtı!

Google Store’un hazırlık süreci 

Google İlk Mağazasını Açtı!

Google, Google Store’u hayata geçirmek için tasarım ekipleri liderliğinde New York Merkezli mimarlık ofisi Reddymade ile çalıştı. Şirket, Mountain View’daki hangar üzerinde çalışırken, alanın, alanda kullanılan teknolojinin ve misafirlere sunulan deneyimin, marka kimliğiyle uyuşması için her bir elementi test etti.

Google Blog’unda süreci şu cümleler ile aktarıyor: 

İnsanların Pixel telefonlarımızın ve Nest ürünlerimizin tüm özellikleri hakkında bilgi edinebileceği her türlü sürükleyici yolu düşündük ve bunları kullanırken Google Arama, Google Asistan, Google Haritalar, YouTube, Stadia gibi Google’ın en iyi yazılım ve hizmetlerinin nasıl hayata geçtiğini görmelerini istedik.  

U.S. Green Building Council ile birlikte çalışan Google, çevre ve enerji alanında LEED Platinum sertifikasyonu aldı.  

Türkiye, Eurovision’a Katılacak Mı? TRT Genel Müdür Açıkladı!

Dükkanda kısa bir tur 

Google İlk Mağazasını Açtı!

Dükkanın pencerelerinden ürünlere kısaca göz atmanız mümkün. Dükkana giriş yaptığınızda ise bol ışık alan bir alan sizi karşılıyor. Dükkan’ın girişinde yaklaşık 5 meterlik cam bir yapı olan Google Hayal Alanı (Imagination Space) karşınıza çıkıyor. Bu cam yapının New York’taki iş ortaklarıyla birlikte tasarlandığını ekleyelim.

Google İlk Mağazasını Açtı!

Kişiselleştirilmiş interaktif ekranlar ise müşteri deneyimini bir üst seviyeye taşıyor. Bu müşteri deneyiminin Google Translate ve makine öğrenimi üzerine kurgulandığını belirtmekte fayda var. Siz dükkanda gezerken simültane olarak 24 dilde çeviri desteğinden yararlanabiliyorsunuz. 

Google İlk Mağazasını Açtı!

Ürünleri yakından incelerken, Google’ın uzman ekibinden destek almanız da mümkün. Uzmanlar, sorularınızı yanıtlarken, tamirat taleplerinizi karşılayabilir ve problemlere anında çözüm üretebilir.

Google İlk Mağazasını Açtı!

Nest Gallery Wall, Nest Audio, Sage ya da Nest Mini gibi ev odağında üretilen 35 ürüne ev sahipliği yapıyor. 

Google İlk Mağazasını Açtı!

Keşif Kutuları (Discovery Boxes) ise yeni ürünler hakkında detaylı bilgiler veriyor. 

Google İlk Mağazasını Açtı!

Dükkanda yer alan SandBoxlar, müşterilerin ürünleri gerçek ortamlarda denemesini sağlıyor. Örneğin Nest Sandbox’ında Nest ürünlerinin gerçek hayatta nasıl kullanılabileceğini deneyimleyebiliyorsunuz. 

Google İlk Mağazasını Açtı!

Stadia Sandbox ise Stadia üzerinde oyun oynamak için ideal bir ortam sunuyor. 

Google İlk Mağazasını Açtı!

Pixel Sandbox, Pixel’in farklı ışık yerleştirmelerinde yeni kamera özelliklerini test etmek için birebir. 

Google İlk Mağazasını Açtı!

Dükkanda yer alan Workshop alanında, YouTube konserlerine katılabilir, Pixel’de fotoğrafçılık dersleri alabilir ya da Nest ile yemek yapma deneyimini yaşayabilirsiniz. 

Google’ın sunduğu deneyim ile Apple Store’lara rakip olmayı hedeflediğini söyleyebiliriz. Google’ın bu bağlamda dükkanlarında dijital ürünleri, donanım ürünleriyle bir araya getirmesi etkileyici. Ancak uzun vadede dükkanların nasıl yaygınlaşacağı ve Apple’a karşı nasıl bir strateji izleyeceği merak konusu. Google İlk Mağazasını Açtı! Bu konu hakkında görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 × two =

%d blogcu bunu beğendi: