Teknoloji

Yüz binlerce kişinin kullandığı Google Play Store Android uygulaması şifrenizi çalıyor!

Google Play Store’daki popüler bir uygulamanın yüz binlerce kullanıcıyı tehdit ettiği ortaya çıktı. Güvenlik firması tarafından hazırlanan raporda, popüler fotoğraf yazılımının Facebook hesaplarını çaldığı ve kullanıcı bilgilerini sızdırdığı belirtildi. Android için Facestealer tehlikesi büyüyor.

Pradeo isimli güvenlik araştırma şirketi tarafından yayınlanan son rapor, Google Play’de bulunan ve 100 binden fazla kullanıcı tarafından yüklenen Craftsart Cartoon Photo Tools uygulamasının Facestealer virüsüne sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Popüler Android uygulamasında Facestealer truva atı

Truva atlı Craftsart Cartoon Photo Tools uygulaması Android uygulama mağazasında kullanıcıları tehdit ediyor. Uygulamanın, kurbanların sosyal medya hesaplarından her türlü bilgiyi çalabilen casus bir yazılım olduğu iddia edildi.

Facestealer Truva Atı, verileri bir Rus sunucusuna göndererek Facebook kimlik bilgilerini çalmak için sosyal mühendislikte bulunuyor. Bu yazılım; kredi kartı bilgilerini, konuşmaları, aramaları ve daha fazlasını kaydetmek dahil Facebook’ta yaptıklarımızı gözetleme yetkisine erişebiliyor.

Craftsart Cartoon Photo Tools uygulaması hala Google Play’de indirilebilir durumda, ancak Pradeo, Google Play ekibine uygulamayı kaldırması için bilgilendirmede bulunduğunu söyledi. Eğer bu uygulamayı veya yapımcının diğer uygulamalarını indiren 100 bin kullanıcıdan biriyseniz, akıllı telefonunuzdan hemen kaldırın, Facebook şifrenizi değiştirin ve ayrıca tüm açık oturumları kapatın.

android telefon depolama sorunu

Android için Facestealer tehlikesi büyüyor. Popüler fotoğraf düzenleme uygulamalarının tehlikeli bir virüs olduğunu ilk kez görmüyoruz, ancak 100 binden fazla kullanıcıya sıçramış olması tehlikenin boyutunu gözler önüne seriyor. Uygulamayı açtığınızda Facebook giriş penceresi açılıyor ve giriş yapmadığınız sürece uygulamayı kullanmak mümkün değil.

Sosyal mühendislikteki amaç dolandırıcılık yapmak, kimlik avı bağlantıları göndermek ve sahte haberleri yaymaktır, bu nedenle güvenmediğiniz bir uygulama Facebook oturum açma ve şifre isterse görmezden gelmenizi tavsiye ediyoruz.

Uçak değil Drone! Zorlu şartlara dayanabilen DJI M30 tanıtıldı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ten − eight =

%d blogcu bunu beğendi: