Hayatta Kalanların Ölen Arkadaşlarını Yediği Korkunç Olay: 1972 And Dağları Uçak Kazası

13 Ekim 1972’de gerçekleşen and dağları uçak kazası sonrası yaşananlar gerçekten inanılmaz.

Hayatta kalan 16 kişinin, ancak kazanın üzerinden 72 gün geçtikten sonra kurtarılması sebebiyle havacılık tarihinde özel bir yeri olan uçak kazası.

Kazadan sonra 27 kişi sağ kalmış, arama çalışmaların umut kalmaması sebebiyle durdurulmuş, bahtsız bedevi kaza zadelerin 8 tanesi de üzerlerine çığ düşmesi sonucu ölmüşlerdir. Sağ kalanlar hayatta kalmak için ölen arkadaşlarını yiyerek beslenmişlerdir.

60. günde, bekleyerek ölmektense, Pilot kabinindeki güneş siperliklerinden kar körlüğümü engellemek için yaptıkları gözlüklerle, uçağın gövdesindeki yalıtım aparatlarindan yaptiklari uyku tulumlariyla daglari tirmanip yardim ararken olmeyi goze alan 2 kazazedenin 12 gunluk yuruyusden sonra insanlar tarafindan bulunmasi ile toplam 16 kazazede kurtulmustur.

1972’de uruguay’dan şili’ye arjantin üzerinden giderken kaza yapan uçağın yolcuları 3,600m yükseklikte dondurucu soğukta mahsur kalırlar. Taş ve kardan başka hiçbir şey bulunmayan and dağlarında yiyecek stoklarını(uçakta servis edilen sandviçler ve bavullardaki bir miktar çikolata) hızla tüketirler. Açlıktan ellerine geçen her şeyi(koltuk kılıfları, çantalar) yemeye çalışsalar da bir işe yaramaz. Sonunda çoğu arkadaşları olan, kazada ölenlerin cesetlerini yemeye başlarlar. 2 ay boyunca bu şekilde hayata tutunurlar.


Kazada annesini ve kızkardeşini kaybeden nando parrado sıranın eninde sonunda ailesine geleceğini bilmektedir. Bu yüzden daha fazla dayanamaz ve arkadaşlarına dağları aşarak bir kurtuluş yolu arayacağını söyler. Bir arkadaşı da onunla gitmeyi kabul etmiştir. Böylece dondurucu soğukta dağları aşarak 10 gün yürürler, sonunda yaklaşık 65km yol katederek yardım bulurlar. Kurtarma ekiplerine kaza yerini gösteren Nando geride kalanları da kurtarır. Kazadan tam 72 gün sonra tüm mahsur kalanlar kurtulmuştur.


Nando parrado
 der ki -“ilk dağı aştığımızda şili’yi göreceğimizi düşünüyorduk. Binbir zorlukla tırmandığımız ilk dağdan sonra yine karlarla kaplı diğer dağları görünce arkadaşıma ‘geri dönemeyiz, ne olursa olsun devam edip beraber ölelim’ dedim. ve devam ettik.”

yardım bulduktan sonraki ilk görüntüleri:

Kazanın olduğu dönemde (normal olarak) medya kazaya çok ilgi duyunca insanların hayatta kalmak için arkadaşlarının ölü bedenlerini yedikleri herkesçe öğrenildiğinde, özellikle hristiyan kesim “olur mu öyle şey!” ve “olur tabii!” ayrımına düşmüş. 

Sonunda papa resmi bir açıklama yapıp zor durumdayken hayatta kalmak adına ölü insan yemenin caiz olduğunu belirtmiş. (ama yanlış hatırlıyor olabilirim)

Hikayesi alive isimli oldukça etkileyici bir filme konu olmuş uçak kazasıdır. Kurtulan 16 kişinin inancını yitirmeden hayatta kalma mücadelesi verişleri gerçekten izlenmeye değer.

Timsah Gözyaşı Kavramı Nereden Geliyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 × 3 =

%d blogcu bunu beğendi: