James Webb Uzay Teleskobu, başarılı şekilde uzaya gönderildi

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA ve fazlası tarafından geliştirilen James Webb Uzay Teleskobu, başarılı şekilde uzaya gönderildi.

Tam 10 milyar dolarlık James Webb Uzay Teleskobu (James Webb Space Telescope), Avrupa Uzay Ajansı ESA imzalı kargo roketi Ariane 5 kullanılarak Kourou, Fransız Guyanası merkezli Guyana Uzay Merkezi’nden uzaya gönderildi.

JWST, eskiyen Hubble Uzay Teleskobu’nun bir bakıma yerini alması planlanan bir kızılötesi uzay teleskopu olarak büyük önem arz ediyor. Vikipedi’ye göre JWST tam anlamıyla bir ardıl olarak görev yapmayacak çünkü Hubble’ın gözlemleyebildiği bütün ışık dalga boylarına duyarlı olmayacak.

Bilim insanları Plüton tekrar gezegen olmalı diyor!

JWST’nin esas bilimsel hedefi evrende yer alan daha uzaktaki cisimleri diğer temel cihazlar veya Hubble’ın görmediği cisimleri gözlemlemek olacak. JWST, NASA’nın başkanlığında 15 farklı devletin, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı’nın ortak yürüttüğü bir proje olarak öne çıkıyor.

Yörüngeye fırlatılması sürekli ertelenen teleskop için sonunda herkesi sevindiren adımı atan NASA, süreçten şu an büyük memnuniyet duyuyor. Tam 30 yıllık bir emeğin ürünü olan James Webb Uzay Teleskopu (James Webb Space Telescope), karşımıza heyecan verici bilimsel gelişmeler çıkaracak ve insanoğlunun bakış açısını değiştirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fifteen − 6 =

%d blogcu bunu beğendi: