Kültür-Sanat

Joker 2 resmen duyuruldu, Joker: Folie a Deux

Vizyona girdiği günden beri devam filmi dedikodularıyla sık sık anılan Joker’ın müstakbel ikinci filmi bayağı bayağı geliyor. Film ile üç Oscar adaylığı elde eden Todd Phillips, Instagram hesabından yaptığı bir paylaşımla Joker’ın devam filminin adını ve filmin senaryosunun tamamlandığını duyurdu.

Üç yıl geçmesine rağmen Warner Bros.’tan henüz resmi bir duyuru gelmemiş olsa da Joker 2’nin yolda olduğu uzun bir süredir bilinen bir gerçekti. Hem Phillips hem de Joaquin Phoenix, filme dair daha önce çeşitli açıklamalar yaparak yeni Joker filmiyle ilgili ilk ipuçlarını yollamıştı. Phillips’in geçtiğimiz gün yaptığı paylaşımda ilk filmde de birlikte çalıştığı Scott Silver ile beraber yazdığı senaryo taslağının kapağını ve Phoenix’i senaryoyu okurken görüyoruz. Kesin olarak duyurulmamış olsa da kapakta gördüğümüz kadarıyla ikinci filmin adı Joker: Folie à Deux olacak gibi görünüyor.

Joker 2’nin adı Joker: Folie a Deux olacak yada İki kişilik Delilik olarak çevirebiliriz

Joker’in devam filminin adı, senaryo kapağının üzerinde ‘Joker: Folie a Deux’ olarak görüldü. Filmin isminde geçen ‘Falie a Deux’ terimi, iki kişinin -genellikle bir çiftin- tüm algılarının ortaklaşmasıyla gerçeklikten kopması ve sanrıları paylaşmasını kapsayan psikiyatrik bir sendrom için kullanılıyor.

Philips, söz konusu paylaşımında bu iki fotoğraf dışında hiçbir açıklamaya da yer vermedi. Fakat senaryo kapağı üzerinde yer alan bir başka bilgi de senaryonun 18 Mayıs 2022’de basıldığını gösterdi. Yani senaryonun yazım aşaması yakın bir zamanda sonlandı ve muhtemelen filmin yapım aşamasına geçilmesi için hazırlıklar başladı.

Devam filminin konusuna dair şimdilik bir bilgimiz yok. Fakat taslak senaryonun Fransızca adını çevirdiğimizde karşımıza “İki Kişilik Delilik” gibi Türkçe’de daha da ahenkli görünen bir isim çıkıyor. Bu iki kişiden biri tabii ki Joker. “Diğeri kim olabilir?” diye sorduğumuzda aklımıza Joker kadar deli olabilecek bir isim geliyor. Evet, Harley Quinn’den bahsediyoruz. Tabii Todd Phillips’in yarattığı Joker evreni Harley Quinn karakteri için uygun bir zemin mi, bilemiyoruz. Yine de ikinci filmde Quinn’i görecek olmamız ve filmin bu iki karakterin etrafında şekillenecek olması ihtimaller dahilinde.

Joker 2 resmen duyuruldu, Joker: Folie a Deux
Tim Burton imzalı, Netflix yapımı Wednesday Addams dizisinden fragman var!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

thirteen − 8 =

%d blogcu bunu beğendi: