Kültür-Sanat

Keleş Olarak Bilinen Dünyanın En Popüler Silahı AK-47 silahının Mucidi: Mihail Kalaşnikov Kimdir?

AK-47’yi veya kalaşnikof (keleş) adılı silahı kim buldu? Keleş veya kalaşnikof olarak bilinen dünyanın en ünlü silahı AK-47’nin yaratıcısı Mihail Timofeyeviç Kalaşnikov.

Mihail kalaşnikof, 10 kasım 1919 yılında sovyetler’in altay bölgesi kurya köyünde dünyaya geldi. Küçüklüğünde depoda çıraklık yapan Mihail Kalaşnikov, daha sonra teknik eleman olarak demiryollarına girdi. askerlik çağı geldiğinde orduya girdi ve tanklar üzerine çalıştı. 1941 yılında genelkurmay başkanı general Zhukov tarafından icatlarını arttırması için leningrad’a gönderildi. Ancak kendisini savaşın ortasında buldu; ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldı ve bu dinlenme döneminde bol bol icatları ve projeleri üstünde çalıştı.


Bu esnada, 1918 yılında kuban bölgesinde dünyaya gelen vasily lyuth da silah çalışmaları yapıyordu. Kızılordu topçu akademisinden mezun olmuş ve silah geliştirme ve deneme uzmanı olarak ordunun en önemli kişilerinden birisi haline gelmişti lyuth. Sovyet ordusu için gerekli olan hızlı, hafif ve ucuz kriterlerine sahip silahı üretebilmek için 15 silah tasarımcısı yarışma halindeydi. 

AK-47’nin orijinal prototipi. (Fotoğraf: Kalkino KK/Flickr)

Mihail Kalaşnikov, lyuth’a birlikte çalışma teklifi götürdü ve kabul gördü. daha sonra bu ekibe vladimir deikin de katılmıştı. Mihail Kalaşnikov’un ürettiği silah üzerinde 18 temel değişiklik yapıldı ve 2 silah finale kaldı. Bunlardan biri uzmanlara göre en etkili silah olan ve bulkin’e ait olan tkb-415 adlı silahtı.

TKB-415

Ancak bulkin, askerler ile iyi geçinemiyor ve asla taviz vermiyordu. Mihail Kalaşnikov ise ordunun her kademesini biliyor ve kime nasıl davranacağını çok iyi biliyordu. Üstelik, son raporu verecek olan kişi lyuth idi ve finalde mihail’in silahı tam puan olarak birinci seçildi. 10 ocak 1948 yılında komite tarafından adının ldk-47 olarak önerilmesine rağmen adı Automatni Kalaşnikofa, yani otomatik kalaşnikof olarak tescil edildi. Mihail; Stalin ve Lenin nişanlarıyla ödüllendirildi.


Afrika’da çocuk taburlarının elinde, Vietnam’dan güney Amerika’daki gerillalara kadar hemen hemen herkesin elinde olan bir silahtır ak-47. Zira hemen hemen hiçbir şartta tutukluk yapmaz.

Gelmiş Geçmiş En Büyük İtalyan Amerikan Mafya Babası: Lucky Luciano Kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twenty − four =

%d blogcu bunu beğendi: