Kültür-Sanat

Matrix 5 çekilecek mi?

Serinin gedikli hayranlarını pek de tatmin etmeyen ve gişede de umduğunu bulamayan The Matrix Resurrections, vizyona girdiği günden beri tartışılmaya devam ediyor. Matrix 5 çekilecek mi?

Serinin yeni bir üçlemeye kavuşup kavuşmayacağı, bir devam filmi veya yeni filmin öncesini anlatan farklı bir yapımla karşılaşıp karşılaşmayacağımız da ayrıca merak konusu oldu. Serinin 4. filminin yapımcılarından ve V for Vendetta’nın yönetmeni James McTeigue, konuyla ilgili tartışmalara son noktayı koydu.

The Matrix’in yeni oyunu ile Matrix evrenine girmeye hazır mısın?

Matrix 5 ile ilgili ilk resmi açıklama geldi

2003 yılında ilk üçlemeyi sonlandıran The Matrix Revolutions sonrasında yaklaşık 18 senedir beklenen ve seriyi farklı bir boyuta taşıması beklenen dördüncü film en sonunda vizyona girdi. Geçtiğimiz hafta izleyicilerin beğenisine sunulan The Matrix Resurrections, özellikle Spider-Man: No Way Home gibi dişli bir rakip karşısında gişede tutunmakta zorlanıyor.

Box Office rakamlarına göre Matrix serisinin son halkası, gişede 1 milyar dolarlık gelire ulaşan Spider-Man: No Way Home karşısında oldukça sönük bir başlangıç yaptı.

Keanu Reeves ve Carrie-Anne Moss’un başrollerini paylaştığı yapım, ilk 5 günde ABD genelinde 22.8 milyon dolarlık bir gelir elde edebildi. Bununla birlikte filmin ilk hafta sonunda, dünya genelinde 69.8 milyon dolarlık bir gişe hasılatına ulaştığı konuşuluyor. Filmin toplam bütçesinin 240 milyon dolar olduğu göz önüne alınırsa, Matrix’in 4. filminin kendini amorti etmesi bile güç görünüyor.

the matrix resurrections inceleme

Her ne kadar film eleştirmenlerden ve serinin hayranlarından pek de olumlu dönüşler alamasa da serinin 5. filmini bekleyenler de az değil. Filmdeki soru işaretlerine yanıt arayan hayranlar için gelen ilk açıklama pek de iç açıcı olmadı. V for Vendetta’nın yönetmeni ve The Matrix 4’ün yapımcısı James McTeigue, izlediğimiz filmin; planladıkları tek devam filmi olduğunu ve seriyi devam ettirmek gibi bir planları olmadığını belirtti.

İşte McTeigue’in açıklamaları:

“Bizim açımızdan bakarsanız, şu anda izlediğiniz filmden başka bir planımız yok. Filmin öncesini veya sonrasını anlatan başka bir film düşünmüyoruz. Herhangi bir üçleme de düşünmüyoruz. Buna karşın filmin, izleyicinin yorumuna açık olduğu yerlerde de iyi iş çıkardığını düşünüyorum. Tıpkı Thomas Anderson’dan Neo’ya uzanan sürece ve Neo’nun tekrar yakalanmadan önceki 60 yıla ışık tutuğu gibi…

James McTeigue

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fifteen + 13 =

%d blogcu bunu beğendi: