Microsoft’un Solitaire Oyununu Windows’un İçine Koymasının İlginç Sebebi

Yazılım devi microsoft, 1990 yılında windows işletim sisteminin 3.0’ını piyasaya sürdü. İşletim sisteminin içindeki oyunlardan biri de solitaire. Klasik şekli ile 1700’lü yıllarda geliştirilen Solitaire, ilk yaygın dijital kart oyunu oldu.

1990 yılında bilgisayar, henüz keşfedilmemiş bir dünya idi. Bugün çok tuhaf gelse de mouse kullanmak, öyle herkesin harcı değildi. Micosoft’un amacı, windows kullanıcılarına, mouse kullanmayı, mouse ile tuttuğu imleci sürükleyip bırakmayı öğretmekti. Bugün mouse kullanımının geldiği yere bakacak olursak, Microsoft’un amacına ulaşmada çok başarılı olduğu anlaşılıyor. Bununla birlikte, amacı kullanıcıları eğitmek olan tek windows oyunu solitaire değildi.


Bir başka popüler windows oyunu, yine windows 3.1’le piyasaya sürülen “mayın tarlası” oldu. Bu defa mouse ile tıklamanın nasıl yapılacağı öğretiliyordu. Hem sağ hem de sol tıklama ile çift tıklama terimleri işte o günlerde ortaya çıktı.


Burada da bitmiyor. Hearts ve Feecell de windows’un hayatlarımıza girmesinde gizli bir göreve sahiplerdi. Hearts, kullanıcıların ağda windows’un nasıl çalıştığını anlamasına yardımcı olmaya çalışırken, Freecell ise 32-bit ile 16-bit arasındaki uyumluluğu göstermeyi amaçlıyordu.


Bugün 40’lı yaşlarını sürmekte olanlar için, nostaljik bir anlamı olan, solitaire, mayın tarlası, hearts ve freecell hayatlarımıza gizli birer misyonla girmişler. Anlaşılan hedeflerini sessizce gerçekleştirmişler.


kaynaksoftpedia

Free Fire adlı oyun yasaklanınca, 14 yaşındaki çocuk intihar etti!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 − 7 =

%d blogcu bunu beğendi: