Nasa diyor ki “Ocak ayında yukarı bak”

NASAOcak ayında gökyüzüne bakan insanlar için dört özel sürpriz hazırladı. Bu noktada çeşitli yıldız topluluklarının oluşturduğu görme şansımız oluyor. Winter Circle adı verilen bir şekil de bunlar arasında yer alıyor. Bunu görebilmemiz için 2 Ocak’ta gökyüzüne bakmamız gerekiyor. Böylece bu yıldızların gökyüzünde parlamalarını net bir şekilde görüyor olacağız. Yani kısaca nasa diyor ki “Ocak ayında yukarı bak”!

NASA bu yıldızları görmek için en uygun zamanın 8-9 civarı olduğunu belirtti. Açık bir gecede güneye baktığımızda PleiadesOrion ve Winter Circle‘ı görebiliyoruz.

NASA, 5 Ocak’ta Ay’ın Jüpiter’e çok yakın olacağını açıkladı

NASA yukarıda belirttiğimiz Winter Circle‘ın yanı sıra üç yıldız topluluğunu daha açıkladı. Bu noktada 2 Ocak Pazar gecesi ve Pazartesi günü erken saatlere kadar, NASA’nın yılın en iyi meteor yağmurlarından birisi olarak tanımladığı anı görme şansına erişiyoruz.

nasa-ocak-ayi-icin-gokyuzunde-bir-surpriz-hazirladi

Quadranid meteor yağmuru, parlak şehir ışıklarından uzak bir yerde karanlıkta izlenebiliyor. Yüzünüzü kuzeydoğuya çevirdiğinizde göktaşlarının yayıldığı yer olan Boötes takımyıldızını bulmaya çalışıyorsunuz. Bulmak için ise Astroloji uygulamalarından yardım alabilirsiniz.

5 Ocak Çarşamba günü gün batımından sonra güneybatıya bakarak Jüpiter‘e yakın çok parlak olan Ay‘ı görebilirsiniz. NASA konu hakkında, “İkisi birbirine yalnızca 4 derece uzakta olacak, bu da çoğu dürbünle görülebilmesini sağlıyor.” dedi.

nasa-ocak-ayi-icin-gokyuzunde-bir-surpriz-hazirladi

Son olarak, 29 Ocak Cumartesi günü erken kalkanlar, Ay‘ın Mars’a çok yakın olduğu ve Venüs‘ün de görüş alanı içinde olduğu görüntüyle karşılaşıyor. Ocak ayında gökyüzüne, yukarı bak!

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlar da bizimle paylaşabilirsiniz!

Bilim insanları Plüton tekrar gezegen olmalı diyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 × three =

%d blogcu bunu beğendi: