Panasonic, siber saldırıya uğradı!

Teknolojinin devasa gelişimi ile bu alanda meydana gelen siber saldırı olaylarının sayısında da ciddi bir artış yaşandı. Bu tür saldırılarda genellikle kripto para borsaları ve dünyaca ünlü teknoloji şirketleri hedef olurken, kısa süre önce bunlara bir yenisi eklendi. Ünlü teknoloji şirketi, Panasonic, siber saldırıya uğradığını ve veri ihlali yaşandığını açıkladı.

Pandemi dönemin rekorlara doymayan Steam yeni bir rekor kırdı!

Panasonic, siber saldırıya uğradığını açıkladı

Kameralar başta olmak üzere çeşitli ürünleriyle ülkemiz dahil tüm dünyada faaliyetlerini sürdüren Panasonic, son dönemde ortaya atılan iddiaların doğru olduğunu ve siber saldırıya uğradıklarını resmen açıkladı.

Panasonic, 26 Kasım tarihinde yaptığı basın açıklamasında; 11 Kasım’da sunucularına izinsiz erişim sağlandığını ve bunun sonucunda bazı verilerin ele geçirildiğini duyurdu. Şirket sözcüsü Dannea DeLisser ihlalin ilk olarak 22 Haziran’da başladığını ve 3 Kasım’a kadar devam ettiğini ifade etti. Yetkisiz erişimin de ilk olarak 11 Kasım’da tespit edildiğini sözlerine ekledi.

Panasonic siber saldırı
Panasonic siber saldırı

Yapılan açıklamada şu ifadeler de kullanıldı:

“Yetkisiz erişimi tespit ettikten sonra, olayı derhal ilgili makamlara bildirdik ve ağa dışarıdan erişimi engellemeye yönelik adımlar da dahil olmak üzere çeşitli güvenlik önlemleri uyguladık.”

Panasonic, yetkili makamların soruşturmasına ek olarak veri ihlalini araştırmak ve hangi verilerin ele geçirildiğini belirleyebilmek için uzman bir güvenlik kuruluşu ile çalıştığını ve bu olay nedeniyle müşterilerinden özür dilediğini ifade etti.

Hatırlanacağı üzere şirket, geçtiğimiz yıl da Hindistanlı bilgisayar korsanları tarafından siber saldırıya uğramıştı. Hatta saldırı sonucu, finansal bilgiler ve e-posta adresleri de dahil olmak üzere 4 GB’lik veri kaybı yaşanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 + four =

%d blogcu bunu beğendi: