Pisa kulesi, depremlere rağmen nasıl hala ayakta?

1280 yılında yapımı tamamlandığı günden bu yana 4 büyük deprem atlatan, yamukluğuyla meşhur Pisa Kulesi, bu depremlere rağmen nasıl hala ayakta?

Bristol üniversitesi’nden prof. dr. george mylonakis ve roma tre üniversitesi’nden prof. dr. camillo nuti’nin de bulunduğu 16 araştırmacının bir araya gelerek pisa kulesi’nin depremlerden hasar görmeden çıkmayı nasıl başardığı üzerine çalışmalar yapmış.

Vardıkları sonuç, Pisa kulesinin sismik etkinlikler sırasında zarar görmemesini sağlayan şeyin yan yatarak yıkılmanın eşiğine gelmesine sebep olan şeyle aynıdır: yumuşak zemin.


Kulenin yüksekliği ve sert yapısı ile temel zemininin yumuşaklığı bir araya geldiğinde yapının rezonansa girmesi önleniyor. Araştırmacıların yaptıkları çalışmalara göre, kule depremler sırasında zeminle beraber titreşmiyor ve böylece sismik etkinliklerden hasarsız çıkmayı başarıyor.


Yaklaşık 58 metre yüksekliğindeki Pisa kulesi bugün yaklaşık 4 metre eğik duruyor. 1173 yılında yapımı başlayıp 1280 yapımı biten kulenin bulunduğu pisa şehri civarında 1280 yılından bu yana en az 4 adet büyük deprem olmuş ancak kule yıkılmamıştır.

kaynakbristol.ac.uk

Kışlarının Uzun ve Soğuk Geçmesiyle Bilinen Alkol Sever ABD Eyaleti: Wisconsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 − nine =

%d blogcu bunu beğendi: