Kültür-Sanat

Sinekler Neden Ellerini Birbirine Sürter?

Sinekler bir yerlere konduktan sonra neden ellerini ovuşturur veya bıçak biler gibi birbirine sürter? Yıllarca aklınızı meşgul etmiş olması muhtemel sorunsalı açıklayalım.

Sinekleri daha yakından gözlemlerseniz aslında sadece ayaklarını birbirine sürtmediklerini fark edeceksiniz. Sinekler aslında ayaklarını, proboscis adı verilen, ağızlarından bir uzantı şeklinde çıkan ve beslenme için kullandıkları hortumlarına sürterler. Sinekler Neden Ellerini Birbirine Sürter? Bildiğimiz kadarıyla bunu yapmalarının iki amacı var. Birinci amaç, proboscis’e yapışmış olan polen tanelerini ayaklar yardımıyla temizlemek.


İkincisi ise sineklerin ayaklarından tat almalarıyla ilgili. sinekler normalde kıvrık duran proboscisi uyarmak için ayaklarının üzerindeki duyarlı kılları kullanırlar. Ayakların sürtünme hareketi, bu kılların hortumu yani proboscisi uyarmasını sağlar. bu sayede sinekler, besin alımı sırasında enerji tasarrufu yapmış olurlar. (sineklerin besini proboscis aracılığıyla aldıklarını hatırlatalım.) Ayaklarıyla tat alabildikleri için her seferinde kıvrık durumdaki proboscisi açıp, besinin olup olmadığını kontrol etmelerine gerek kalmaz. Böylece, besinin olup olmadığını ayakları aracılığıyla anlayıp sadece gerektiği zaman proboscisi açmış olurlar.

Bunlara ek olarak, sineklerde göz kapağı bulunmadığı için gözlerini temizlemek amacıyla ayaklarını gözlerine sürttükleri de biliniyor.

kaynak: b. duygu özpolat / http://www.biltek.tubitak.gov.tr/…_id=7&soru_id=586

Gramı 62,5 Trilyon Dolar Olan Antimadde nedir? Neden Dünyanın En Pahalı Maddesi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

five × five =

%d blogcu bunu beğendi: