TeknolojiDünyaHaberlerPolitik

Teknoloji şirketlerinin yaptırımları ile Rusya, ciddi bir depolama sorunu ile karşı karşıya!

Rusya, Ukrayna işgaline devam ettiği için çok ciddi yaptırımlar ile karşı karşıya. Bunlar nedeniyle Rusya, ciddi bir depolama sorunu baş gösteriyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali karşısında ülkeler yanında şirketler de büyük adımlar artıyor. Bu yaptırımlar kapsamında Rusya’nın birçok servise erişimi kesildi. Buna ek olarak ülkenin birçok bilgisayar / sunucu donanımına da erişimi de kapatılmış durumda. Yaptırımlar karşısında mecburen içe dönen ülke, şu an ciddi bir sunucu depolama sorunu da yaşıyor. Resmi kaynakların doğruladığı bilgilere göre ülkenin sadece iki aylık yerel sunucu depolama alanı kalmış durumda. Rusya bunu artırmak istiyor ancak şu an dışarıdan ürün ya da bulut depolama alanı satın alamıyor. Bu sorunu çözmek adına acil durum planları yapıldığı ancak net bir çözümün henüz bulunamadığı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Söylendiği kadarıyla Rusya’nın çözüm için ülkeyi terk eden şirketlerin sistemlerine el koymak gibi planları dahi bulunuyor. Ülke eğer bu soruna bir çözüm bulamazsa, yakında Rusya içerisindeki birçok servisin kullanılamaz hale geleceği aktarılıyor.

Sadece geçtiğimiz üç hafta içerisinde ülkeye karşı olarak alınan yaptırım kararlarına bir kez daha bakarsak;

–Apple, geçtiğimiz hafta Rusya’da ürün satmayı bıraktığını açıkladı. Firma ayrıca bazı App Store merkezli yasaklar getirdi.

-Sony, ülkeye olan tüm donanım ve yazılım desteğini kesti. Açıklamaya göre ülkedeki tüm PlayStation Store faaliyetleri durdurulacak, aynı zamanda PS4/PS5 konsolların sevkiyatı da kesilecek.

–Visa ve Mastercard ülkedeki operasyonlarını askıya aldı.

-TikTok, ülkede platforma yeni video yüklenmesini durdurdu ve canlı yayınları kapattı.

-Netflix de diğer firmaların yolundan gitti ve ülkedeki operasyonunu durdurma kararı aldı.

-Microsoft tarafından satın alınan Activision Blizzard ve oyun marketi Epic Games, Rusya merkezli oyun satışlarını durdurdu. Steam ise bu konuda henüz bir adım atmadı.

–PayPal, şiddetli askeri saldırılar nedeniyle ülkedeki operasyonunu durdurma kararı aldı.

–Samsung, ülkeye olan tüm ürün sevkiyatlarını durdurduklarını açıkladı. Rusya vatandaşları artık milyonlarca Samsung telefondan, çipten ve şirketin diğer ürünlerinden mahrum kalacak.

–Spotify, ülkede fiziksel olarak operasyonu durdurma kararı aldı. Rusya’daki ofisini kapatan Avrupa merkezli firma, aynı zamanda devlete bağlı reklam içeriklerini de engellediklerini duyurdu.

–Google da süreçle alakalı tepkisini gösterdi ve firma Rusya’daki tüm reklam satışlarını durdurdu.

–Microsoft cephesi ülkedeki yeni ürün ve servis satışlarını durdurduklarını duyurdu.

Rusya’ya karşı yapılan yaptırımlar ise burada yer alıyor. Ülke tüm bu büyük adımlara rağmen işgalden vazgeçmiyor ve ilerlemeye devam ediyor.

KAYNAK

Rusya’nın Ukrayna’ya girmesinden dolayı yaptırımlarla karşılaşan Rus halkı günlük yaşamına nasıl devam ediyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 + five =

%d blogcu bunu beğendi: