Türkiye ekonomisi tarihi bir gün geçiriyor! Önce dolar, sonra merkez bankası faiz kararı en sonda asgari ücret!

Türkiye ekonomisi tarihin en hareketli günlerinden birini yaşıyor. Sabah saatlerinde dolar 15 TL seviyelerine ulaşmıştı, ardından öğlen saatlerinde merkez bankası faizi 100 baz puan indirdi ve kurdaki hareketlilik sürdü! Saat 15.30 sularında ise Cumburbaşkanı, asgari ücreti açıkladı. Asgari ücret 4250 TL oldu!

Dolardan rekor üstüne rekor!

Dolar, Türk lirası karşısındaki rekorlarına bir yenisini daha ekledi. Piyasaların açılmasıyla yükseliş trendini sürdürmeye devam eden kur, saat 09:11 itibarıyla 15.20 seviyelerinden işlem görüyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) oynaklığa karşı dolar satarak doğrudan müdahale edip etmeyeceği bilinmiyor.

Dolar 15.20 seviyelerine gelerek bir rekor kırmış olsa da Türkiye’nin önünde bu rekorların devam edip etmeyeceğini anlatan önemli bir yol var. Öyle ki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu Toplantısı bugün gerçekleştirilecek. Bu toplantıda bir kez daha faiz indirimine gidilmesi, doların yepyeni rekorlar kırmasına yol açabilir…

İnternetten Dolar Kazanma Yolları

Ve beklenen oldu Merkez Bankası, tekrar faiz indirimine gitti!

16 Aralık 2021, Türkiye’de tarihe geçen bir gün oldu. Zira bugün kamuoyu ile paylaşılacak iki önemli karar var. Bunlardan birincisi, milyonlarca vatandaşın hayatını doğrudan ilgilendiren 2022 yılı asgari ücret tutarı. Öte yandan; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da (TCMB) 2021 yılındaki son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını gerçekleştirdi. Şimdiyse bu toplantıdan çıkan karar resmen açıklandı.

TCMB’nin gerçekleştirdiği toplantı sonrasında, politika faizinin 100 baz puan indirilmesine karar verildi. Bu kararla faiz, yüzde 14’e gerilemiş oldu. Alınan karar, son dönemlerde giderek değer kaybeden Türk lirasının geleceği için hiç olmadığı kadar önemli.

Asgari ücret 4250 Lira!

Bugün dördüncü ve son kez yapılan asgari ücret toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirildi. Toplantı sonrası yapılan basın açıklamasıyla birlikte 2022 yılı için geçerli olacak asgari ücret duyuruldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücretin 2022 yılında 4.250 TL olacağını açıkladı.

Asgari ücretten gelir vergisi ve damga vergisi kalkıyor:

Cumhurbaşkanı, asgari ücretten alınan gelir vergisi ve damga vergisinin kaldırılacağını açıkladı. Böylelikle işverenlere binen maliyet yükünün azalacağını ifade etti.

İşverenin yükü ne kadar azaldı?

2021 yılında brüt 3.577,50 TL olan asgari ücretten %15 oranında, yani 456,13 TL gelir vergisi; 27,15 TL de damga vergisi kesiliyordu.

Türkiye ekonomisi sizce nereye gidiyor. Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 + twenty =

%d blogcu bunu beğendi: