Seyehat

Türkiye’deki terk edilmiş Burj Al Babas köyü!

İstanbul, Türkiye’nin 200 km doğusunda, Roma kaplıca kenti Mudurnu’nun yakınında, gerçeküstü bir şekilde unutulmaz Burj Al Babas köyü yatıyor.

Avrupa tarzı lüks bir tatil kasabası olma niyetiyle emlak geliştiren bir çift Türk kardeşin hayalini kurduğu masalsı bir mezra olarak düşünülen yer, şimdi yarı bitmiş, boş ve hızla bozulan yüzlerce şatodan ilham alan mini kale görüyor.

732’nin önerdiği, kulelerle dolu Disney benzeri mülkler, Türk hamamları, sağlık ve güzellik dükkanlarını da içerecek olan pastoral yeni bir tatil yerleşimi oluşturmayı amaçlıyordu.

350 grup yatırımcı, villaları 370.000 ABD Doları ile 530.000 ABD Doları arasında değiştiğine inanılan rakamlar için satın almayı kabul ederek rüyayı satın aldı.

Ancak, mükemmel bir fırtına, 2018’in sonlarında başarısız bir siyasi darbenin Türkiye’nin ekonomisinin burnunu çektiğini ve inşaat maliyetlerinin fırladığını; kalkınmayı 27 milyon ABD Doları değerinde borca ​​soktuğunu ve inşaatçıları projenin arkasında bıraktığını gördüğünde projeyi çökertti. Sarot Grubu, iflas etti.

O sırada Sarot Grubu Başkanı Mehmet Emin Yerdelen, Hürriyet gazetesine, şirketinin mahkeme kararıyla iflas ettiğini ve müteakip inşaatın durdurulmasının, satın alma taahhütlerini yerine getirmeyen yatırımcıların hatası olduğunu söyledi.

Yerdelen, “Körfez ülkelerine sattığımız villalar için yaklaşık 7,5 milyon dolarlık alacak alamadık” dedi. “İflas koruması için başvurduk ama mahkeme iflasa karar verdi. Karara itiraz edeceğiz.

Projenin değeri 200 milyon dolar” dedi. Borcumuzu ödemek için sadece 100 villa satmamız gerekiyor. 4-5 ayda bu krizi atlatacağımıza ve 2019 yılında projeyi kısmen devreye alacağımıza inanıyorum.”

Peki bu terk edilmiş Burj Al Babas köyü hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Bize yorumlarda yazın!

Oturduğun Yerden Virtual Vacation Sayesinde Tüm Dünya’yı Dolaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 × 2 =

%d blogcu bunu beğendi: