Seyehat

Türkiye’nin en gelişmiş ilçeler sıralaması belli oldu!

Yapılan araştırmaya göre Şişli, Türkiye’deki en gelişmiş ilçe oldu. En gelişmiş ilçeler sıralamasının 10’unda İstanbul’dan 7, Ankara’dan 2, Bursa’dan 1 ilçe var.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan İlçelerin Sosyo – Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması‘nın (İlçe SEGE-2022) sonuçları açıklandı.  6 kademede sınıflandırılan ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlikleri; üniversite mezunu oranı, kişi başına hekim sayısı, POS cihazı sayısı, ilkokul ve üzeri mezunu kadın oranı, imalat sanayi payı, ortalama LGS puanı, gayrimenkul birim satış fiyatı, pasaport sahipliği gibi verilerle ölçülüyor.

30 Büyükşehir ve Zonguldak: Kömürdeki Aydınlık ve Cezası

En çok gelişmiş ilçe Marmara’da

En çok gelişmiş ilçe Marmara'da

Araştırmaya göre birinci kademe gelişmiş ilçelerden Marmara Bölgesi’nde 36, Ege Bölgesi’nde 13, İç Anadolu’da 9, Akdeniz Bölgesi’nde 5, Karadeniz’de 2, Doğu Anadolu ve Güneydoğu’da 1’er tane bulunuyor.Birinci kademe gelişmiş ilçelerin toplam nüfusu, 2020 yılı itibarıyla 25.3 milyon seviyesinde olup nüfusun yüzde 30.2’sini oluşturuyor. İstanbul’un 39 ilçesinin 29’u ve İzmir’in 30 ilçesinin 10’u, Ankara’nın beş ilçesi birinci kademede.

Araştırmaya göre en gelişmiş 10 ilçe sırasıyla şöyle:

Araştırmaya göre en gelişmiş 10 ilçe sırasıyla şöyle:

Şişli (İstanbul), Çankaya (Ankara), Beşiktaş (İstanbul), Kadıköy (İstanbul), Yenimahalle (Ankara), Bakırköy (İstanbul), Fatih (İstanbul), Nilüfer (Bursa), Ataşehir (İstanbul), Başakşehir (İstanbul).Bu ilçelerde, Türkiye’deki tüm banka şubelerinin yüzde 49’u bulunuyor. Kartlı ödeme tutarının yüzde 56’sı da bu ilçelerde. Eğitim ve sağlık boyutlarındaki bütün değişkenlerde birinci gelişmişlik kademesi, en yüksek değerlere sahip.

En az gelişmiş ilçeler Bingöl, Diyarbakır, Mardin ve Muş’ta

En az gelişmiş ilçeler Bingöl, Diyarbakır, Mardin ve Muş'ta

Araştırmaya göre ikinci kademede 173, üçüncü kademede 175, dördüncü kademede 215, beşinci kademede 222, altıncı kademede ise 121 ilçe bulunuyor. Türkiye’nin doğurganlık hızı en yüksek 100 ilçesinin 68’i, en az gelişmişlik düzeyinde bulunan 6. kademede. Bu kademedeki en düşük skorlu ilçeler; Bingöl, Diyarbakır, Mardin, Muş, Hatay, Gaziantep, Ağrı ve Siirt’te yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

four + 1 =

%d blogcu bunu beğendi: