Xpeng, uçan araba üstünde çalışıyor!

Çin merkezli elektrikli araç (EV) üreticisi Xpeng, Tesla’ya rakip olarak gösteriliyor. Geçtiğimiz yıl halka arzını ilan eden şirket, ilk EV araçları için yol kat etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay Xpeng’in CEO’su CNBC‘ye önemli açıklamalarda bulundu. CEO He Xiaopeng, uçan arabaların şirketin önemli bir misyonu olduğunu söyledi.

Son olarak şirketin ve kurucusunun desteklediği uçan otomobil şirketi HT Aero, büyük bir fon topladığını açıkladı. İşte o miktar ve paranın nasıl harcanacağının cevabı…

Xiaomi, elektrikli otomobil üretecek! İşte otomobilin çıkış tarihi!

Xpeng, 500 milyon dolardan fazla fon topladı

CNBC‘nin haberine göre HT Aero, dış yatırımcılardan 500 milyon dolardan fazla para topladı. Bu para araştırma – geliştirme faaliyetlerine harcanacak. Ayrıca şirket söz konusu fon sayesinde hem havada hem de karada çalışan yeni bir aracın piyasaya sürülmesi için çalışacak.

Xpeng uçan araba prototipleri
Xpeng, uçan araç prototipini ortaya çıkarmasından altı yıl sonra Nisan 2021’de Şanghay otomobil fuarında ikinci bir modeli tanıttı. (Foto: Evelyn Cheng | CNBC)

Şirket, 2024 yılında bu uçan arabaların resmi olarak piyasaya sürülmesini planlıyor. HT Aero’nun kurucusu ve başkanı Zhao Deli basın açıklaması yaptı. Yönetici, şirketin yeni nesil modelinin “hem alçak irtifa hava yolculuğu hem de karayolu sürüşü için tasarlanmış tam entegre bir uçan araç ve otomobil” olacağını söyledi.

HT Aero, elektrikli araç girişimi Xpeng Inc.’in bağlı şirketi konumunda. Hem EV şirketi hem de Xpeng’in kurucusu He Xiaopeng HT Aero’nun önemli yatırımcıları arasında.

Elektrikli dikey kalkış ve iniş araçları olarak da adlandırılan uçan arabalar, otomobil üreticileri ve girişimlerden büyük ilgi gördü. Güney Kore merkezli Hyundai, Almanya merkezli girişim Lilium ve Çin merkezli Ehang gibi şirketler uçan yolcu araçları geliştiriyor. Bu arada, Temmuz ayında HT Aero, ikinci uçan araba prototipi ve ilk yolcu taşıyabilen X2‘yi piyasaya sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twenty + 3 =

%d blogcu bunu beğendi: