Zincir marketler de elektronik ürün satış engeli!

Dolar kurundaki dalgalanma elektronik ürünlerin etiketlerini etkilemeye devam ediyor. Bu nedenle fiyatlar her geçen gün yükselirken, vatandaşların farklı alternatiflere yönelmek dışında bir şansı kalmıyor. Bu konudaki en büyük indirimi ise BİM, A-101 ve Şok gibi zincir marketler sunuyor ancak zincir marketlere elektronik ürün satışı için yasak geliyor!

Zincir marketler, daha çok müşteriyi kendine çekmek adına her hafta bazı elektronik ürünleri piyasanın altında satışa çıkarıyor. Ancak Milliyet‘in haberine göre, bu devir sona eriyor. Söz konusu mağazalardaki pek çok ürünün satışı yasaklanıyor. İşte ayrıntılar…

Zincir marketler, elektronik ürün satamayacak

Zincir marketler ile ilgili düzenleme ilk olarak 2021’in başında gündeme gelmişti. Ancak daha sonra somut bir adım atılmadı. Son olarak bir süredir sessizliğini koruyan konuyla ilgili çalışmaların başladığı ortaya çıktı. Küçük ve orta ölçekli esnafın ayakta kalabilmesi için yapılan düzenleme, beyaz eşya ve elektronik dahil pek çok ürünün satışını yasaklıyor.

zincir marketler

Kısa süre içerisinde TBMM‘ye gönderilmesi beklenen yasa tasarısı, geçen seneki çalışmalardan faydalanıyor. İçinde ise satışı yasaklanacak maddelere ek olarak, zincir marketlerin nüfus kriterine göre açılması ve ürünlerin de büyüklük hesabına göre belirlenmesi gibi ayrıntılar içeriyor.

Yani söz konusu market, belirli bir metrekarenin üzerindeyse kısıtlamaya tabii tutulmayacak. Ancak belirlenecek sınırın en az beş bin metrekare olması ve çoğu 400 metrekare altında olan marketlerin bu muafiyetten yararlanamaması bekleniyor. Özellikle beyaz eşya, elektronik eşya, mobilya, ev tekstili satılamayacak. Kırtasiye, nalburiye ve hırdavat satışı döneminin resmen bitmesi bekleniyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

zincir marketler

Devletin, vatandaşı korunmaya yönelik sorumluluğu var. Sınırlama ve kriter getireceğiz. Görüşmelerde odaların istediklerinin birçok kısmı kabul edildi. Sınırlama getirilecek ürünler, mesafe konusu gibi konular karara bağlandı. Perakende düzenlemeleri çok maddeli, onlar yerine öncelikli olarak birkaç madde yakın zamanda gelebilir. Burada, bazı ürünlerde satış kıstası olacak. Bakanlık ve meslek odaları üzerinde çalışıyor. Çalışma saatleri ve hafta sonu açık olmaları konuları da düzenlenecek

Zincir Marketler ‘Astronomik Fiyat Artışları’ İçin Soruşturma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

six + 1 =

%d blogcu bunu beğendi: