Kadın & ModaKültür-SanatYemek & Sağlık

Ne ara bu kadar büyüdük? 30 yaşlarınıza geldiğinizde hayatınızda uygulamanız gerekenler!

30 yaşına geldiğinizde bir “rahatlık alanına” kaymak oldukça kolay olabilir. Ancak, hepimizin zaman zaman biraz motivasyona ihtiyacı vardır, özellikle de bir dönüm noktası olan bir doğum gününe ulaşmak üzereysek.

Öyleyse, kendinize yaşam tarzınız için zararlı alışkanlıkları hatırlatmaktan daha iyi bir yol var mı? İşte 30 yaşına geldiğinizde bırakmanız gereken on alışkanlık. Zaten otuzlu yaşlarınızın ortasındaysanız endişelenmeyin, bir şeyleri değiştirmek için asla geç değildir!

30 yaşınıza geldiğinizde bırakmanız gereken 10 alışkanlık

1. Başkalarının sizin problemlerinizi çözmesini beklemeyin.

30 yaşınıza geldiğinizde bırakmanız gereken 10 alışkanlık

Gençken sorunlarınızı aileniz veya arkadaşlarınızla paylaşmak çok daha kolaydır. Ancak zaman geçip yaş aldıkça sorunlarınızı paylaşmak çok daha zor hale gelir. Yaş aldıkça sorumluluklarınız da artar ve hayatınızda belirsizlikler için çok daha az yer kalır. Bu noktada diğer insanların sizin problemlerinizi çözmesini beklemeyin. Bunun yerine, problemlerinizi çözmek için kendiniz çözüm yolları düşünün.

2. Bir şeyleri etraflıca düşünmeden yapmayın.

30 yaşınıza geldiğinizde bırakmanız gereken 10 alışkanlık

Küçükken en büyük sorumsuzluğumuz ödev yapmayı unutmak olabilir. Ama biliyorsunuz ki büyüdükçe işler bu şekilde ilerlemiyor. Sorumluluklarımız ve görevlerimiz artıyor. İş yerinde unutulan bir rapor veya düşünmeden konuşulmuş bir laf başınızı ağrıtabilir. Yetişkinlerin dünyasında maalesef sorumsuz davranışlara yer yok. Bu yüzden hiçbir adımınızı düşünmeden atmayın.

3. Gelecek planlarınızı ertelemeyin.

30 yaşınıza geldiğinizde bırakmanız gereken 10 alışkanlık

Ertelemek bir insanın sahip olabileceği en zararlı alışkanlıklardan biridir. Bahsettiğimiz şey ‘bu ödevi de yarın yaparım’ gibi ertelemeler değil tabii ki. Hayatımız ile alakalı vereceğimiz önemli kararları ya da atacağımız önemli adımları da ertelemekten bahsediyoruz. Gelecekteki planları erteleyip anın tadını çıkarmak insanın doğasında vardır fakat bir işi hemen yapabilmek varken neden bekleyelim ki? Ayrıca bir şeyleri erteledikçe başlamak için gerekli enerji ve motivasyonu bulmak giderek zorlaşır.

4. Başkalarının hayatınıza karışmasına müsaade etmeyin.

30 yaşınıza geldiğinizde bırakmanız gereken 10 alışkanlık

İnsanlar sosyal canlılardır ve etrafındaki insanların onlar hakkında ne düşündüklerine önem verirler. Fakat bu durum, insanların bizim nasıl davranmamız, giyinmemiz ya kiminle beraber olmamız gerektiğini etkilemesi anlamına gelmemelidir. Hayat, ‘Elalem ne der, ne düşünür’ diye kafa yormak ve buna göre yaşamak için çok kısa!

5. Şikayet etmek yerine harekete geçin.

Hepimizin hayatında ters giden olaylar veya aksilikler yaşanıyor. Hayat bu, sorunlar elbette olacaktır. Önemli olan bu sorunlarla nasıl başa çıktığınızdır. Size tavsiyemiz; evde, iş yerinde veya özel hayatınızda karşılaştığınız problemler hakkında şikayet etmeyi bırakmalı ve onlar hakkında bir şeyler yapmalısınız.

Murat 124’e neden Hacı Murat deniyor? İşte Hacı Murat’ın hikayesi!

6. Sağlığınıza ve dış görünüşünüze özen gösterin.

6. Sağlığınıza ve dış görünüşünüze özen gösterin.

Sağlıklı beslenmek ve spor yapmak yoğun iş temposunda çalışan insanları zorluyor olabilir. Ancak yaşımız arttıkça sağlığımıza daha fazla özen göstermemiz gerekiyor. Düzensiz beslenme ve hareket etmeme hem fiziksel hem zihinsel sağlığımızı oldukça kötü etkiliyor. Akşamları yürüyüşe çıkın, öğle aralarınızda sağlıklı yiyecekler yiyin ve dış görünüşünüze özen gösterin. Bunları yaptığınızda modunuz nasıl yükseldiğine inanamayacaksınız!

7. Hayal kurmaktan vazgeçmeyin.

Küçükken hepimiz saatlerce hayal kurar ve kurduğumuz hayallerin gerçekleşmesini isterdik değil mi? İnsan büyüdükçe önce kurduğu hayallerin gerçekleşmemesinden korkuyor sonra hayal kurmaktan vazgeçiyor. Biliyoruz kucağa biraz klişe geliyor ama hayal kurmaktan asla vazgeçmeyin. 30 yaşında da vazgeçmeyin. Bizi biz yapan şeyler hayallerimizdir. Hem sizce de bir umut değil midir yaşamak?

8. Kendinizi savunmaktan çekinmeyin.

8. Kendinizi savunmaktan çekinmeyin.

Çocukken kendimizi savunmamıza gerek kalmıyordu çünkü ebeveynlerimiz bizi savunuyordu. 30 yaşına geldiğimiz zaman bizim sorumlarımızla ilgilenmesi gereken tek kişi kendimiz oluyoruz. Kendinizi savunmaktan ve sorunlarınızı tek başınıza çözmekten çekinmeyin. Çünkü sizin dışında kimse bunu yapamaz!

9. İnsanların sizden faydalanmasına izin vermeyin.

9. İnsanların sizden faydalanmasına izin vermeyin.

Biliyorsunuz ki birinden yardım istemekle o kişiden faydalanmak arasında ince bir çizgi var ve bazı insanlar yardım istemenin ayarını kaçırabiliyor. Sizin de çevrenizde böyle insanlar olabilir. Böyle insanlara yardım etmediğiniz zaman kendinizi suçlu hissetmeyin ve kimsenin sizden faydalanmasına izin vermeyin.

10. Her zaman daha iyisine ulaşmaya çalışın.

10. Her zaman daha iyisine ulaşmaya çalışın.

Durumunuz çoğu kişiden iyi olabilir, bunun için tabii ki şükretmek gerekir. Ancak sadece elinizdekilerle yetinmek daha iyisine ulaşmanıza engel olabilir. Sizce de her şeyin daha iyisini hak etmiyor musunuz? Size küçük bir tavsiye; sıra dışı olana sahip olabilecekken sadece normal olan ile yetinmeyin!

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 − two =

%d blogcu bunu beğendi: