HaberlerTeknoloji

ABD, Türkiye’den “Dijital Hizmet Vergisi”ni kaldırmasını talep etti

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’tan Türkiye’de Google, Facebook, Amazon, Netflix, Spotify gibi şirketlerden dijital ortamda sunulan hizmetler için alınan bir vergi türü olan “Dijital Hizmet Vergisi”nin kaldırılmasını istedi.

Türkiye, ülkemizde dijital hizmet vermekte olan şirketlere Dijital Hizmet Vergisi adında bir vergi uyguluyor. Reklam hizmetlerinden görsel ve sesli içeriklerinden satışına kadar dijital dünyadaki her alanı kapsayan bu vergilendirme sistemi nedeniyle şirketlerinden en çok vergi kesilen ülkelerden biri, tahmin edebileceğiniz üzere Amerika Birleşik Devletleri. 

Dünyanın önde gelen teknoloji devlerine ev sahipliği yapan ABD, Türkiye’den Dijital Hizmet Vergisi konusunda yeni bir talepte bulundu. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüşme sağlayan ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, ABD’ye uygulanan bu verginin kaldırılmasını istedi.

MNG Kargo Hacklendi: Kullanıcı bilgileri çalındı

“Dijital Hizmet Vergisinin kaldırılması, ABD için kritik bir öneme sahip”

ABD, Türkiye'den "Dijital Hizmet Vergisi"ni kaldırmasını talep etti

Konuyla ilgili ilk açıklama, ABD Ticaret Temsilciliği sitesinde yayınlanan bir metinle yapıldı. Hem Muş’un hem de Kai’ın iki ülke arasındaki ticaret ilişkisini güçlendirmek istediğini belirten açıkladı. Türkiye’nin uyguladığı Dijital Hizmet Vergisinin kaldırmasının kritik bir öneme sahip olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı; “Temsilci Katherine Tai, Türkiye’de faaliyet gösteren ABD’li şirketlerin piyasa erişiminin artırılması gibi ortak çıkarların olduğu alanları tartıştı. Bunun yanında Dijital Hizmetler Vergisi etrafındaki sorunların çözümü için çok taraflı görüşmelerin en uygun ortamı sağladığını belirtti. Tai, bireysel olarak uygulanan Dijital Hizmet Vergilerinin OECD ve G20’deki süreçlerle bağlantılı olarak kaldırılmasının ABD için kritik bir öneme sahip olduğunu bildirdi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 × 5 =

%d blogcu bunu beğendi: