Teknoloji

Android Telefonlarda Google Neden Donuyor? İşte çözümü…

Android kullanıcıları, Google ile ilgili sıkıntı yaşadıklarını dile getiriyorlar. Hatta durum öyle bir hal aldı ki Google hashtag’i Twitter’da gündem oldu. Android kullanıcıları bir süredir uygulamaya girmeye çalışırken “Uygulamayı Kapat”, “Geri Bildirim Gönder” gibi uyarılarla karşılaşıyor. Sorunun nedeni henüz net bir şekilde açıklanmamış olsa da araştırılmaya devam ediliyor. Android telefonlarda google neden donuyor? İşte çözümü.

Aslında bu uygulamaların durmasının da birkaç nedeni var. Uygulamaların güncellenmemesi, dosyaların bozulması gibi nedenlerle Android Google hatası gibi hatalar olabiliyor ya da uygulama içerisindeki yazılımsal problemlerden dolayı, uygulama çalışmayı durdurdu gibi hatalar alınabiliyor. Uygulama dosyasındaki bozulmalar da bunlara neden olabiliyor.

iPhone’lardaki Live Photo Özelliğinin Yakaladığı Birbirinden Komik Anlar

Android kullanıcıları neden Google donuyor hatası alıyor?

Android kullanıcılarının başına bela olan Google hatasına ilişkin şirket yetkililerinden henüz resmi bir açıklama gelmedi. Anlık rapor bildirim platformu Downdetector’e baktığımızda kullanıcıların ağırlıklı olarak arama, mobil uygulamalar ve AdSense’de hata aldıklarını görüyoruz. Görünüşe bakılırsa Google sunucularında genel bir aksama söz konusu.

Android Telefonlarda Google  Neden Donuyor? İşte çözümü...

Google duruyor hatasının aniden yaşanmasının sebebi, kullanıcı farkında bile olmadan uygulamanın güncellenmesi. Play Store aracılığıyla otomatik olarak güncellemeler telefonlarımıza yükleniyor. Bu nedenle çok sayıda kişi bu sabah saatlerinde beklenmedik bu hatayla karşılaşmaya başladı.

Google hatası çözümü

Google uygulamasının kapanma hatasını çözmek için kullanıcıların elinde ne yazık ki kesin yöntem bulunmuyor. Ancak sosyal medyada yapılan paylaşımlara göre, Play Store önbelleğini ve verilerini tamamen silmek problemi ortadan kaldırabiliyor. Google sürekli duruyor hatası Play Store ile bağlantılı olabileceğinden, önbellek temizliği büyük ihtimalle çözüm olacaktır. Bunun için;

 1. Telefonunuzdan Ayarları açın.
 2. Yüklü tüm uygulamaların yer aldığı bölüme ulaşın.
 3. Listeden Google Play Store’u bulun.
 4. Ardından Depolama Alanı seçeneğine tıklayın, Önbelleği Temizle ve Verileri temizle düğmelerine basın.
Android Telefonlarda Google  Neden Donuyor? İşte çözümü...

Alternatif çözüm: Android System WebView’i kaldırın

 1. Telefonunuzdan Ayarları açın.
 2. Uygulamaları Yönet kısmına giriş yapın.
 3. Buradaki “Tüm uygulamaları göster” veya “Sistem uygulamalarını göster” seçeneğine tıklayın.
 4. Listeden ”Android System WebView” uygulamasının üzerine tıklayın ve ”güncellemeleri kaldır” seçeneğini seçin.
 5. Tüm bu adımları yerine getirdikten sonra telefonunuz bir kez kapatıp açın.

Bu işlemin ardından sorun hala çözülmezse Google’dan gelecek açıklamayı ve düzeltmeleri eklemeniz gerekecek. Aksi halde yapabileceğimiz pek bir şey gözükmüyor.

Google’dan beklenen açıklama

Twitter’da şikayetini ileten bir kullanıcıya cevap veren Google, yaşanan problemden ötürü üzgün olduklarını dile getirdi. Çözüm olarak ise güç düğmesine 30 saniye basılı tutarak telefonun yeniden başlatılmasını tavsiye etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 × one =

%d blogcu bunu beğendi: