Teknoloji

Apple Event Far Out etkinliğinde tanıtılan tüm ürünler!

Apple, bugün gerçekleştirdiği ‘Far Out’ etkinliğinde yeni iPhone 14 serisini tanıttı. Yeni iPhone’ların yanı sıra etkinlikte üç yeni Apple Watch ve Airpods Pro 2 de tanıtıldı.

Etkinliği sizler için kısaca özetledik:

Merakla beklenen Apple ‘Far Out’ etkinliği Türkiye saatiyle 7 Eylül saat 20:00’da yapıldı. iPhone 14, iPhone 14 Max, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’in tanıtıldığı lansmanda birçok önemli duyuru da yapıldı. Etkinliği canlı olarak izleme şansınız bulunmadıysa sizler için Apple lansmanının en önemli duyurularını derledik.

iPhone 14 ve iPhone 13 modelinin her ikisi de bir çentik ve A15 serisi çipe sahip. Bu nedenle tasarım olarak 14 ve 13 modelleri arasında kayda değer bir fark bulunmuyor. Diğer yandan Apple, 6,7 inç ekrana sahip ve geliştirilmiş pil ömrü ile gelen yeni bir iPhone 14 Plus modeli daha tanıttı.

Her iki cihaz da yükseltilmiş 12 megapiksel ana kamera sensörünün yanı sıra otomatik odaklamalı 12 megapiksel TrueDepth özçekim kamerasına sahip. 

iPhone 14 ülkemizde 30.999 TL’den ($799), iPhone 14 Plus ise 34.999 TL’den ($899) başlıyor. iPhone 14 16 Eylül’de, Plus ise 7 Ekim’de satışa sunulacak. Her iki cihazın ön sipariş tarihi ise 9 Eylül olarak açıklandı.

iPhone 14 Pro ‘çentiksiz’ tasarımla geliyor

Apple Event Far Out etkinliğinde tanıtılan tüm ürünler!

iPhone 14 Pro ve Pro Max, kamerayı ve ekran altı Face ID sistemini barındıran hap şeklindeki bir kesimle çentiği değiştiren bir tasarıma sahip. Bu alanda bildirimler görüntülenebiliyor. Alanın daralıp/genişleyebilen bir tasarıma sahip olması nedeniyle Apple bu kısmı “Dinamik Ada” olarak isimlendirmiş.

Buna ek olarak, Pro serisi daha güçlü bir A16 çipine, daha parlak bir ekrana, daha iyi pil ömrüne ve dört piksel sensörlü 48 megapiksel arka kameraya sahip. Apple, çok fazla pil tüketmeden bildirimleri göstermenin de bir yolunu bulmuş. Şirket aynı zamanda iPhone Pro ve Pro Max’e fazla pil tüketmeden bildirimleri göstermeye devam edebilmek için kilit ekranı ve duvar kağıdını da karartan ‘her zaman açık ekran’ özelliğini de getirdi.

iPhone 14 Pro ve Pro Max başlangıç fiyatı olarak sırasıyla 39.999 TL ($999) ve 43.999 TL’den ($1.099) satışa sunulacak. Her iki cihazda 9 Eylül’den başlayarak ön siparişe açılacak ve 16 Eylül’de kullanıma sunulacak.

eSIM

Apple Event Far Out etkinliğinde tanıtılan tüm ürünler!

Apple, ABD’de satılan yeni iPhone 14 modellerinde fiziksel SIM kullanımını durdurdu. Bunun yerine artık cihazlarda dijital SIM kart olarak bilinen eSIM kullanılacak. Apple, eSIM’lerin daha güvenli olduğunu ve kullanıcıların bu şekilde operatörler arasında daha kolay geçiş imkanına sahip olduğunu söylüyor.

Uydu üzerinden acil durum mesajı gönderebileceksiniz

Apple’ın belki de en dikkat çeken yeni özelliklerinden biri uydu bağlantısı ile acil durum mesajı göndermek. Herhangi bir durumda yardıma ihtiyacınız varsa bu özellik (gökyüzü yeterince açık olduğu sürece), internet bağlantısı olmadan direkt olarak uydu üzerinden bir SOS çağrısı göndermenize imkan tanıyor. 

Yeni sıcaklık sensörleri

Apple’ın yeni nesil Apple Watch Series 8’i, doğurganlık takibine yardımcı olmak için tasarlanmış, biri arkada diğeri ekranın altında olmak üzere iki yeni sıcaklık sensörüne sahip. Saat, her beş saniyede bir sıcaklığınızı kontrol ediyor ve 0,1 santigrat derece kadar küçük sıcaklık değişikliklerini algılayabiliyor.

iOS 16 ve Watch 9, 12 Eylül’de geliyor

iOS 16 ve watchOS 9, 12 Eylül’den itibaren kullanıma sunulacak. iOS 16 güncellemesi, ekranın altından toplanan widget’lar ve bildirimler dahil olmak üzere kilit ekranı için yeni özellikler sağlarken, watchOS 9 ise bir dizi yeni fitness izleme özelliği getiriyor.

Apple Car daha piyasaya çıkmadan Tesla’yı geçti!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nineteen − ten =

%d blogcu bunu beğendi: