Goygoy

Avrupa Ülkelerini Gezen Turistler, Uzun Süre Etkisinden Çıkamadığı Birbirinden İlginç Kültür Şokları

Birçok farklı Avrupa ülkesini gezen turistler karşılaştıkları en ilginç kültür farklılıklarını paylaşmışlar. Yemek kültüründen trafiğe kadar sizi şaşırtırken gezme isteğinizi tavana çıkacak enteresan kültür şokları!

KAYNAK

1. “Brüksel’de gezerken önümde ufak bir trafik kazası oldu. Kimse yaralanmadı tabii, ben de Avrupalıların kavgasını göreceğim diye heyecanlanmıştım. İki sürücü de sakince arabalarından indi ve tek kelime etmeden kazanın fotoğraflarını çekmeye başladılar!”

1. "Brüksel'de gezerken önümde ufak bir trafik kazası oldu. Kimse yaralanmadı tabii, ben de Avrupalıların kavgasını göreceğim diye heyecanlanmıştım. İki sürücü de sakince arabalarından indi ve tek kelime etmeden kazanın fotoğraflarını çekmeye başladılar!"

‘Sonra araçlarını kenara park edip polislerin gelmesini beklediler. Bu sıradaki yoldaki arabalar korna bile çalmadı.’

2. “Almanya’daki markette alışverişim 32 buçuk euro tuttu, ben de alışkanlıktan 50 euroyla birlikte iki buçuk euro bozuk verdim. Kasadaki kız bana gülerek 17 buçuk para üstüyle benim bozuklukları geri uzattı bana.”

2. "Almanya'daki markette alışverişim 32 buçuk euro tuttu, ben de alışkanlıktan 50 euroyla birlikte iki buçuk euro bozuk verdim. Kasadaki kız bana gülerek 17 buçuk para üstüyle benim bozuklukları geri uzattı bana."

3. “Bir Asya ülkesinden Birleşik Krallık’a taşındım. Hava hep rüzgarlı ve yağmurlu olduğu için uzun pantolonlar giyiyorsunuz ve paçalarınız her akşam su içinde kalıyor.”

3. "Bir Asya ülkesinden Birleşik Krallık'a taşındım. Hava hep rüzgarlı ve yağmurlu olduğu için uzun pantolonlar giyiyorsunuz ve paçalarınız her akşam su içinde kalıyor."

4. “Fransa’da gittiğim çoğu kafe hafta sonları Wi-Fi açmıyordu…”

4. "Fransa'da gittiğim çoğu kafe hafta sonları Wi-Fi açmıyordu..."

5. “Almanya’ya gittiğimde önce herkesin İngilizce bilmesine ve çok şık giyinmelerine şaşırmıştım. Sonra babamla gittiğimiz kafeden kalkarken ikimiz de lavaboya girdik. Lavaboya girer girmez babamı karşımda gördüm!”

5. "Almanya'ya gittiğimde önce herkesin İngilizce bilmesine ve çok şık giyinmelerine şaşırmıştım. Sonra babamla gittiğimiz kafeden kalkarken ikimiz de lavaboya girdik. Lavaboya girer girmez babamı karşımda gördüm!"

‘Meğerse kapıları ayrı olsa da lavabolar ortakmış. Şimdi düşününce gülüyorum ama o an çok şaşkındım.’

6. “Belçika’da bir spor salonuna gitmiştim. Kıyafetlerimi değişmek için girdiğim odada 10 tane erkek vardı, çoğu da anadan doğma çıplak şekilde birbirleriyle muhabbet ediyorlardı.”

6. "Belçika'da bir spor salonuna gitmiştim. Kıyafetlerimi değişmek için girdiğim odada 10 tane erkek vardı, çoğu da anadan doğma çıplak şekilde birbirleriyle muhabbet ediyorlardı."

‘Birkaç gün sonra üniversitenin spor merkezinde de aynı olayı yaşayıp dumur oldum. Belçikalı arkadaşlarım çıplaklığın burada gayet normal olduğunu söylediler.’

7. “Avrupalı oda arkadaşlarım ne zaman yemeğime ketçap sıksam şaşırıyorlar. Burada insanlar ketçabı sadece patates kızartmasıyla beraber yiyorlarmış.”

7. "Avrupalı oda arkadaşlarım ne zaman yemeğime ketçap sıksam şaşırıyorlar. Burada insanlar ketçabı sadece patates kızartmasıyla beraber yiyorlarmış."

8. “Birleşik Krallık’ta lavabolarda sıcak ve soğuk su için iki ayrı musluk var. Bir taraf aşırı soğuk diğeri de resmen kaynar su oluyor. O kadar kullanışsız ki…”

8. "Birleşik Krallık'ta lavabolarda sıcak ve soğuk su için iki ayrı musluk var. Bir taraf aşırı soğuk diğeri de resmen kaynar su oluyor. O kadar kullanışsız ki..."

9. “Fransa’da evinde kaldığım aileyle beraber salonda oturmuş televizyon izliyorduk. Dizide bir kadın banyo yapıyordu ve tüm çıplaklığıyla gösterdiler!”

9. "Fransa'da evinde kaldığım aileyle beraber salonda oturmuş televizyon izliyorduk. Dizide bir kadın banyo yapıyordu ve tüm çıplaklığıyla gösterdiler!"

‘O zaman 16 yaşında olduğum için hayatımın şokunu yaşamıştım tabii. Benim tepkimi görünce aile de şaşırdı. Akşam herkes uyurken salona geçip televizyon izlemeye başladım…’

2022 Yılında Dünyayı Uzaylılar İşgal Edecek!

10. “Amsterdam’a ilk gidişimizde oteli bulamadığımız için yakınlardaki güvenlik görevlisine sorduk. ‘Metroya binin, Waterlooplein durağında inerseniz Red Light Caddesi’ni bulursunuz dedi.”

10. "Amsterdam'a ilk gidişimizde oteli bulamadığımız için yakınlardaki güvenlik görevlisine sorduk. 'Metroya binin, Waterlooplein durağında inerseniz Red Light Caddesi'ni bulursunuz dedi."

‘Biz şaşırdık tabii, oraya değil direkt otelimize gitmek istediğimizi söyledik. Görevli bayağı gülmeye başladı, Amsterdam’a gelen turistlerin çoğu ayak basar basmaz Red Light’ı görmeye gidiyormuş.’

11. “Belçika’da kendi ailesinin evinde yaşayıp oda kirası ödeyen arkadaşlarım vardı. Belli bir yaşı geçtikten sonra kendi sorumluluğunu alman gerektiğine inanıyorlar.”

11. "Belçika'da kendi ailesinin evinde yaşayıp oda kirası ödeyen arkadaşlarım vardı. Belli bir yaşı geçtikten sonra kendi sorumluluğunu alman gerektiğine inanıyorlar."

12. “Hindistan’dan gelen biri olarak Avrupalıları çok ‘açık fikirli’ buldum. İlk taşındığım yerdeki ev arkadaşımı sık sık çocuklu bir kadın ziyarete geliyordu.”

12. "Hindistan'dan gelen biri olarak Avrupalıları çok 'açık fikirli' buldum. İlk taşındığım yerdeki ev arkadaşımı sık sık çocuklu bir kadın ziyarete geliyordu."

‘Sonradan öğrendim ki kendi çocuğuyla eski sevgilisiymiş! Ayrılmaya karar vermişler ama yakın arkadaşlarmış.’

13. “İsviçre’de kaldığım yurtta 20 yaşında bir kadın hademelik yapıyordu. Ayaküstü konuşurken aslında güzel sanatlarda okuyan bir öğrenci olduğunu ama ailesinden para almamak için çalıştığını öğrendim.”

13. "İsviçre'de kaldığım yurtta 20 yaşında bir kadın hademelik yapıyordu. Ayaküstü konuşurken aslında güzel sanatlarda okuyan bir öğrenci olduğunu ama ailesinden para almamak için çalıştığını öğrendim."

‘Benim ülkemde çoğu insan üniversiteyi prestijli gördükleri için çalışmak istemez, hatta ‘ayak işi’ olarak gördükleri işleri hiç yapmazlar!’

14. “Avrupa’da her zaman yayalara ve bisiklet sürenlere öncelik veriliyor. Ayrıca insanlar gece saatlerinde bile trafik kurallarına uymaya dikkat ediyorlar. Benim geldiğim yerde sürücüler kırmızı ışıkta bile sizi ezip geçiyor…”

14. "Avrupa'da her zaman yayalara ve bisiklet sürenlere öncelik veriliyor. Ayrıca insanlar gece saatlerinde bile trafik kurallarına uymaya dikkat ediyorlar. Benim geldiğim yerde sürücüler kırmızı ışıkta bile sizi ezip geçiyor..."

15. “Yunanistan’ın Girit adasındaki çıplak plajları gördüğümde çok şaşırmıştım. Ben kendi ülkemde stadyuma maç izlemeye gittiğimde kısa kollu tişört giydiğim için ayıplanmıştım…”

15. "Yunanistan'ın Girit adasındaki çıplak plajları gördüğümde çok şaşırmıştım. Ben kendi ülkemde stadyuma maç izlemeye gittiğimde kısa kollu tişört giydiğim için ayıplanmıştım..."

16. “Oturduğum bir kafede epey pahalı gözlüklerimi unutup çıkmışım. 5 saat sonra döndüğümde hala aynı yerde duruyordu gözlüklerim. Garsonlara teşekkür etmek için 5 euro vermeye çalıştım ama kabul etmediler.”

16. "Oturduğum bir kafede epey pahalı gözlüklerimi unutup çıkmışım. 5 saat sonra döndüğümde hala aynı yerde duruyordu gözlüklerim. Garsonlara teşekkür etmek için 5 euro vermeye çalıştım ama kabul etmediler."

17. “İsviçre’de dört günlüğüne araç kiralamıştım, tatilim bitince kiraladığım dükkana gittim. ‘Arabayı otoparka bırakabilirsiniz’ dediler. ‘Hasar var mı diye kontrol etmeyecek misiniz?’ diye sorduğumda müşterilere yabancı olsa da güvendiklerini söylediler.”

17. "İsviçre'de dört günlüğüne araç kiralamıştım, tatilim bitince kiraladığım dükkana gittim. 'Arabayı otoparka bırakabilirsiniz' dediler. 'Hasar var mı diye kontrol etmeyecek misiniz?' diye sorduğumda müşterilere yabancı olsa da güvendiklerini söylediler."

18. “İtalya’da kaldığım evde klozetlerin rezervuarı gömme olduğu için duvarın içindeydi. Bir gün sifonum bozulduğu için tamirci çağırdım, kendi ülkemde olsa hemen kapağını açıp hallederdim.”

18. "İtalya'da kaldığım evde klozetlerin rezervuarı gömme olduğu için duvarın içindeydi. Bir gün sifonum bozulduğu için tamirci çağırdım, kendi ülkemde olsa hemen kapağını açıp hallederdim."

‘Tamirci tüm duvarı kırıp bir parçayı değiştirdi ve benden 200 euro istedi. Duvarı öylece kırık bıraktı ve onun için duvar ustası çağırmamı söyledi. Parayı verip duvar ustası çağırdım, o da duvarı yaptı ama üzerini boyamadı. Benden 200 euro alıp boyacı çağırman gerek dedi. Yine eyvallah deyip boyacı çağırdım. Üç saat sonra bir baktım boyacı tüm banyoyu boyamış! O da benden bir 200 euro aldı. Ofisteki İtalyan arkadaşlarıma durumu anlatınca ‘Çok uygun fiyata halletmişsin’ dediler…’ 😂😂

19. “Türkiye’ye gidene kadar hayatımda hiç bu kadar sokak kedisi ve köpeğiyle karşılaşmamıştım. Türkler hayvanlara çok alışkınlar, hep bakıp besliyorlar.” 😍

19. "Türkiye'ye gidene kadar hayatımda hiç bu kadar sokak kedisi ve köpeğiyle karşılaşmamıştım. Türkler hayvanlara çok alışkınlar, hep bakıp besliyorlar." 😍

Peki siz gezdiğiniz ülkeler ilginç kültür şokları yaşadınız mı? Bizlerle yorumlarda paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 + six =

%d blogcu bunu beğendi: