Kültür-Sanat

Bach’ın kahve tutkusu üzerine yazdığı eser: Kahve Kantatı

Bach’ın, hahve tutkusunu çalışıp çabalayarak çüziğe döktüğü kahve kantatı, Kantatın eskiden dini konular dışında fazla kullanılmadığı düşünülürse daha da ilginç bir hal alıyor bu durum.

J. S. Bach – Kahve Kantatı / Coffee Cantata


Johann Sebastian Bach, günümüzde çoğu kişinin kahveye olan tutkusu gibi 18. yüzyılda bu tutkuyu dile getirmek için kantat bestelemiştir. Bu kantat Bach’ın din dışı nadir kantatları arasındaki yerini almıştır. Aslında bir nevi mini bir opera özelliği de göstermektedir.

Bach, kantatı 1732-1735 yılları arasında bestelemiştir. O dönemde kahve özellikle Avrupa’da din otoriteleri tarafından “şeytanın içeceği” olarak nitelendirilmektedir. Din adamları tarafından yoldan çıkarıcı olarak tanımlanarak özellikle kadınların içmesi konusunda fazla hassasiyet gösterilmekteydi. O dönem, kadınların kahve içmesine olan bu tutuma karşın kadınlar örgütlenerek “kaffeekranzchen” adını verdikleri kahve evlerini oluşturmuşlardır.

Kantatın librettosu picander olarak bilinen christian friedrich henrici tarafından yazılmıştır. Kantatta olay örgüsü ise şu şekildedir:

Baba Schlendrian, kızı Lieschen ile kahve konusunda tartışmaya başlar. Baba, kızının kahveye olan tutkusunu yok etmek için çabalar. Kızının kahveyi bırakması için pek çok yasak koyar; düğünlere gidilmeyecek, pencereden bakılmayacak, yeni kıyafet alınmayacak… Lieschen ise hepsini kabul etmektedir. Babanın inadı tükenecek diye beklerken, babası kızını kahveyi bırakmazsa evlendirmeyeceğini söyledikten sonra kızı bir an duraksar ve kahveyi bırakmayı kabul ettiğini söyler. Ama bunun aslında bir kandırmacadan ibaret olduğu kantatın ilerleyen zamanlarında ortaya çıkmaktadır.

lieschen’in kahveye olan tutkusu ise şu şekilde belirtilir: günde üç fincan kahve içmezse kurumuş keçi eti gibi hissettiğini ve bin öpücükten daha güzel olduğunu dile getirir. lieschen kantatın sonunda evleneceği kişi ile evlilik sözleşmesi yaparak kahve içmesine izin vereceğini belirtmektedir.

kantatın tam hali: coffee cantata

Radyum elementini keşfeden Marie Curie kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 + 4 =

%d blogcu bunu beğendi: