Yıllardır bitirilemeyen Bursa hızlı tren inşaatı ne durumda?

Konforlu bir şekilde seyahat etmek isteyen ve uçaklara pek sıcak bakmayan kişiler için hızlı tren hatları biçilmiş kaftan. Kısa sürede gayet konforlu bir ortamda bir şehirden diğerine ulaşmayı sağlayan hızlı tren hatlarına bir yenisi daha eklenecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Bursa yüksek hızlı tren hattı inşaatında tünel açma çalışmalarının hızla devam ettiğini duyurdu.

Yaklaşık 6 ay önce yeni inşaatına başlanan proje tamamlandığında, Bursa’nın ekonomisine güç katacak. 201 kilometre hat uzunluğuna sahip olan hızlı tren hattında, 7 istasyon bulunuyor.

Gürsu, Yenişehir güzergahını takip ederek Osmaneli mevkiinde yapılacak müselles hat ile Ankara-İstanbul Hızlı Tren hattına bağlanacak ve Bursa da Hızlı Tren ağına dahil olacak.

Bursa yüksek hızlı tren hattının hedefi yılda 30 milyon kişi!

Aynı zamanda Bursa’nın batısında TEKNOSAB, Karacabey istasyonlarından geçerek Balıkesir’e ulaşacak. Böylece, Bursa-Balıkesir arasında da demiryolu bağlantısı hizmete alınacak.

Proje kapsamında, 20 bin 706 metre uzunluğunda 18 adet tünel, 545 metre uzunluğunda 4 adet demiryolu köprüsü, 2 bin 445 metre uzunluğunda 3 adet viyadük ve 5 bin 495 metre uzunluğunda 24 adet köprü inşa edilecek. Bursa hızlı tren hattı ile yılda 29.9 milyon yolcunun seyahat etmesi ve 59.7 milyon ton da yük taşınması öngörülüyor.

Bursa yüksek hızlı tren hattı

Önümüzdeki 2 yıl içerisinde tamamlanması beklenen projenin tasarruf beklentisi şu şekilde;

“2024-2050 yılları arasındaki 26 yıllık projeksiyonda; zamandan 4,3 milyar TL, karayolu bakım ve işletmesinden 585 milyon TL, hava kirliliği, iklim değişikliği, gürültü, doğa ve yeşil arazi maliyeti, biyolojik çeşitlilik, toprak ve su kirliliği gibi dışsal faydalardan 10,5 milyar TL olmak üzere hızlı tren hattının tamamlanmasıyla toplam ekonomik tasarruf 15,4 milyar TL’yi bulacak.”

Bir üniversitenin ismi değişti, Bursa’ya yeni bir üniversite geliyor: Mudanya Üniversitesi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 + 13 =

%d blogcu bunu beğendi: