Haberler

Çanakkale’de 100 milyar dolarlık altın olduğu iddiası doğru mu?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çanakkale bölgesinde 80-100 milyar dolar değerinde altının toprakta yattığını paylaştı. Varank’ın açıklaması, sosyal medyanın yeni tartışma konusu oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde üretim yapan bir madeni ziyaretinde önemli bir açıklamada bulundu. Bakan Varank, burada yaptığı açıklamada Türkiye’nin altın ve gümüş üreten en önemli madenlerden birini ziyaret ettiklerini aktardı ve Çanakkale bölgesi hakkında sürpriz bir açıklama yaptı.

Varank, Çanakkale bölgesinde 80 ila 100 milyar dolarlık altın ve gümüşün şu anda toprak altında yattığını açıkladı. Altın ve gümüş madenciliğinin ekonomi için önemini vurgulayan ve madenciliğin kötü bir uygulama olarak görülmemesi gerektiğini vurgulayan Varank’ın açıklaması şu şekildeydi:

“Kurallara uyulduğu müddetçe madenciliği asla kötü bir uygulama olarak görmememiz, kamuoyunu yanıltmamamız lazım”

çanakkale altın

“Bununla ilgili çok ciddi ithalatlar olduğunu düşündüğümüzde bizim bu değerleri asla toprak altında bırakmamız gerekiyor. 800 kişi çalışıyor, maaşları da sordum. Ortalama maaşların 12-13 bin lirayı bulduğu bir işletmeden bahsediyoruz. Yüzde 80-90 Lapseki’de, Gelibolu’da yaşayan vatandaşlarımızın istihdam edildiği bir işletme. Madenler konusunda ülkemizde zaman zaman farklı tartışmalar olabiliyor. Ben açık konuşacağım. Bunların çoğunluğunun siyasi saiklerle olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Çanakkale bölgesinde 80 ila 100 milyar dolarlık altın ve gümüş şu anda toprak altında yatıyor. Bunların gün yüzüne çıkarılması durumunda Çanakkale ekonomisinin geleceği durumu tahayyül etmemiz ve ona göre hareket etmemiz lazım. Dünya standartları ve almanız gereken tedbirler çok açık. Madencilik yaptıktan sonra sahaların rehabilitasyonu ile ilgili kurallar çok açık. Kurallara uyulduğu müddetçe madenciliği asla kötü bir uygulama olarak görmememiz, kamuoyuna yanıltmamamız lazım. ABD, Kanada ve Avrupa’da bu işler yapılıyorsa bizde de bunların önünün açılması gerekiyor.”

Altın nedir, nasıl oluşur? Altın nerelerde bulunur? Dünya’daki altın zengini ülkeler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nineteen + thirteen =

%d blogcu bunu beğendi: