HaberlerDünyaKültür-SanatTeknoloji

Cyberpunk 2077’nin Yapımcısı CD PROJEKT RED’e Hack Şoku!

Cyberpunk 2077’nin ve The Witcher serisinin yapımcısı olan CD Projekt Red, Cyberpunk’ın buglarıyla başı yeterince dertteyken şimdi de hacklendi!

CD Projekt Red

Bugün sabah saatlerinde sosyal medyadan “Önemli Gelişme” başlığı altında basın açıklaması yapan CD Projekt Red “Dün kimiliği belirsiz bir kişi veya kişiler tarafından bir siber saldırıya uğradığımızı öğrendik” dedi.

CD Projekt Red'in paylaşmış olduğu basın açıklaması
CD Projekt Red’in paylaşmış olduğu basın açıklaması mektubu

CD Projekt Red’in yapmış olduğu açıklama şu şekilde:

Dün, bazı dahili sistemlerimizin tehlikeye atıldığı, hedeflenmiş bir siber saldırının kurbanı olduğumuzu keşfettik.

Kimliği belirsiz bir kişi veya kişiler, dahili ağımıza yetkisiz erişim sağladı, CD PROJEKT sermaye grubuna ait belirli verileri topladı ve içeriğini kamu ile paylaştığımız bir fidye notu bıraktı. Ağımızdaki bazı cihazları şifrelemiş olsalar da yedeklerimiz bozulmadan kaldı. Bilişim Teknolojileri altyapımızı hemen güvence altına aldık ve verileri geri yüklemeye başladık.

Bu kişi veya kişilerin taleplerine teslim olmayacağız veya bu kişi veya kişilerle pazarlık yapmayacağız. Bunun nihayetinde tehlikeye atılan verilerin yayınlanmasına yol açabileceğinin bilincindeyiz. Özellikle ihlal nedeniyle etkilenebilecek her hangi bir tarafı bilgilendirerek, böyle bir yayınlanmanın sonuçlarını hafifletmek için gerekli adımları atıyoruz.

Halen olayı araştırıyoruz, ancak şu anda bildiğimiz kadarıyla, ele geçirilen sistemlerin içinde oyuncularımızın veya hizmetlerimizin kullanıcılarının kişisel verilerini içermediğini doğrulayabiliriz.

Kolluk kuvvetleri, Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı ve adli bilişim uzmanları dahil olmak üzere ilgili makamlara zaten başvurduk ve bu olayı tam olarak araştırmak için onlarla yakın işbirliği içinde olacağız.

CD Projekt Red’e Fidye Notu

Hacker'ın fidye notu
Hacker’ın bahsedilen fidye notu

CD Projekt’in bahsetmiş olduğu, hackerlara ait olan, fidye notunda şöyle demiş:

Merhaba CD PROJEKT

Sizi destansı bir şekilde ele geçirdik!!

Cyberpunk 2077, Witcher 3, Gwent ve Witcher 3’ün yayınlanmamış sürümünün kaynak kodlarını sunucularınızdan bütün kopyalarını sildik!!!

Ayrıca muhasebe, yönetim, hukuk, insan kaynakları, yatırımcı ilişkileri ve daha fazlasıyla ilgili tüm belgelerinizi de sildik!

Ayrıca, tüm sunucularınızın şifreledik, ancak büyük olasılıkla yedeklemelerden kurtarabileceğinizi anlıyoruz.

Bir anlaşmaya varmazsak, kaynak kodlarınız çevrimiçi olarak satılacak veya sızdırılacak ve belgeleriniz oyun haberciliğindeki bağlantılarımıza gönderilecektir. Kamusal imajınız daha da kötüye gidecek ve insanlar şirketinizin nasıl boktan bir şekilde işlediğini görecekler. Yatırımcıların şirketinize olan güvenini kaybedecek ve hisse senetleriniz daha da düşecek!

Bize ulaşmak için 48 saatiniz var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 + thirteen =

%d blogcu bunu beğendi: