Teknoloji

Clubhouse, yazılı sohbet özelliğini duyurdu!

Twitter, LinkedIn, Instagram dahil çoğu sosyal medya platformu, sesli sohbet odası özelliği geliştirerek Clubhouse uygulamasına rakip olmuştu. Bu defa, pandemi döneminde insanların eve kapanmasına bağlı olarak internet tüketiminin artmasıyla popülerleşen Clubhouse’tan beklenmedik bir hamle geldi.

Davetiye sistemiyle kullanılabilen ABD merkezli platform, yazılı sohbet özelliğini duyurdu. İsminden de anlaşılacağı üzere artık uygulamada odalarda yazılı mesaj gönderilebilecek. Bu özelliğin birebir aynısı Google Meet, Zoom gibi video konferans yazılımlarında da bulunuyor. Ancak Clubhouse’ta bazı farklılıklar var.

Clubhouse, ses tabanlı sosyal ağ olmadan çıktı

“Oda içi sohbet” başlığıyla kullanıma sunulan yeni özellik doğrudan Clubhouse’ta odaların içine entegre edilecek. Katılımcılar sohbete sesle katılmak istemediklerinde düşüncelerini yazılı mesaj yoluyla ifade edebilecekler.

clubhouse sohbet

Oda moderatörleri her zaman olduğu gibi yazılı mesajlarda da yaptırım yetkisine sahip olacak. Yapılan açıklamaya göre, bir moderatör veya odanın sahibi tıpkı YouTube’da olduğu gibi yazılan mesajları silebilecek. Ayrıca yazılı sohbet özelliği devre dışı bırakılabilecek. Bu ayar odayı oluştururken değiştirilebilecek.

Clubhouse, kullanıcıların odada yazdığı sohbet mesajlarını silebileceklerini söyledi. Ayrıca platformun kurallarını ihlal eden mesajların da doğrudan sohbet içinden raporlanabileceğini belirtti. Yazılı sohbetin odanın tekrarında da görüneceğini vurgulayan sosyal medya uygulaması, özelliğin iOS ve Android‘de kullanıma sunulduğunu açıkladı.

Oda içi sohbetleri kullanmak için öncelikle App Store veya Google Play Store’dan Clubhouse’un son sürümünü yükleyin. Ardından ekranın sol alt köşesindeki Paylaş ve Klip simgelerinin yanında bulunan “Sohbet” butonuna tıklayarak mesaj gönderebilirsiniz.

Uygulama zorunluluğu da kalktı

2020’deki ilk çıkışından beri mobil uygulama gerektiren Clubhouse, Ocak ayında bu zorunluluğu ortadan kaldırdı. Önceden sosyal ağda bir odaya katılabilmek için Clubhouse’u telefona yüklemek şarttı. Geçen ay yayınlanan yeni sürümden sonra artık odalara tarayıcı ile katılım sağlanabiliyor. Ancak web ortamında oda oluşturulamıyor.

Twitter, herkesin Spaces sesli sohbet odası oluşturmasına izin veriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 + 16 =

%d blogcu bunu beğendi: