DünyaHaberlerPolitik

Dünya’da ekonomik kriz büyüyor! Avrupa’nın devi Almanya ekonomik sıkıntılar çekiyor ancak tek sorun yaşayan onlar değil!

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Joachim Nagel, enflasyonun aralıkta zirveye ulaşabileceğini söylerken, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier de ülkede insanların evlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı. Peki ekonomik kriz ve ekonomik sorun yaşan sadece Almanya mı?

Düşünce kuruluşu ifo Enstitüsüyse büyüme tahminlerini daralmaya çevirirken, enflasyon tahminlerini yükseltti.

İngiltere’de de sanayi üretimi beklentilerin aksine gerilerken, ABD’de hanehalkı serveti 2022’nin ikinci çeyreğinde eridi.

Bu ülkelerdeki sıkıntıların kaynağındaki Rusya’da da ekonomi ikinci çeyrekte daralırken, enflasyon ise para politikası destekleriyle düşmeye devam ediyor. Ekonomik kriz yaşayan dünya devlerine bir göz atalım.

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Joachim Nagel, konuk olduğu bir radyo yayınında, enflasyon, resesyon ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz artırımlarını değerlendirdi.

almanya ekonomik kriz içinde

Nagel, enflasyonun birçok alana yayıldığına dikkat çekerken, ECB’nin enflasyon için daha net adımlar atması gerektiğini de belirtti. Nagel, enflasyonun kontrol altına alınmasının yanı sıra resesyonun da göz ardı edilemeyeceğin açıkladı. Yıllık enflasyonun aralık ayında yüzde 10’nun üzerinde çıkarak zirveyi görebileceğini belirten, zayıflamanın 2023’te görülebileceğini söyledi. ECB, 8 Eylül’de, politika faizlerinde tarihi bir artışa gitmişti. Refinansman faizi yüzde 1,25’e, mevduat faizi yüzde 0,75’e ve marjinal fonlama faizi de yüzde 1,50’ye çıkarılmıştı. Euro Bölgesi’nde, ağustosta yıllık enflasyon yüzde 9,1’e ulaşmış ve zirveyi görmüş, Almanya’da da temmuzda yüzde 7,5 olan yıllık enflasyon, ağustosta yeniden yüzde 7,9’a çıkarak, 1974’ten bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

Almanya’da 300 binden fazla insan bir evi olmadan yaşıyor. Yaklaşık 45 bin evsiz de sürekli olarak sokakta uyuyor.

Almanya'da 300 binden fazla insan bir evi olmadan yaşıyor. Yaklaşık 45 bin evsiz de sürekli olarak sokakta uyuyor.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier de ‘Evsizler Günü’ nedeniyle bir davet verirken, burada yaptığı konuşmada, fiyatlardaki yükselişlerin en çok yoksul insanlar ve aileleri etkilerken, bu kesimin evlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Evsizlerin sayısına da dikkat çeken Cumhurbaşkanı, gelecek aylarda sayıların artacağı endişesini paylaşarak, Rusya-Ukrayna savaşına dikkat çekerek, sonbahar ve kış döneminde barınma ihtiyacının artacağını belirtti. Artan fiyatların kiralar veya ev maliyetlerinde yükselişe yol açmasıyla, evlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olanlar için tüm imkanların kullanılacağını açıkladı.

ifo, ekonomik krizin varlığını kabul etti. Almanya’nın büyüme beklentisini düşürürken, enflasyon beklentisini yükseltti

ifo, Almanya'nın büyüme beklentisini düşürürken, enflasyon beklentisini yükseltti

Almanya’nın önde gelen ekonomik düşünce kuruluşlarından ifo Enstitüsü, ‘2022 Sonbahar Beklentileri’ raporunda, bu yıl için GSYH beklentisini yüzde 2,5’ten yüzde 1,6’ya indirirken, 2023 yılı için de beklentisini 4 puan düşürerek yüzde 3,7’den yüzde -0,3’e indirdi. Enstitü, tüketici fiyatları (TÜFE) tahminini de 2022 için yüzde 6,8’den yüzde 8,1’e, 2023 tahminini de sert bir şekilde yüzde 3,3’ten yüzde 9,3’e çıkardı. ifo Tahminler Başkanı Timo Wollmershäuser, ‘Bir kış durgunluğuna giriyoruz’ derken, ‘Bunlar, bu kadar kısa bir süre içinde alışılmadık derecede büyük değişiklikler’ şeklinde görüş belirtti. ifo, bu olumsuzlukların işgücü piyasasını çok kötü etkilemesini beklemezken, bu yıl için işsizlik oranı beklentisi yüzde 5,0’ten yüzde 5,3’e, gelecek yıl için yüzde 5,0’ten yüzde 5,4’e çekildi.

İngilizler de ekonomik krizin içinde! İngiltere’de sanayi üretimi beklentilerin aksine geriledi

ingilizlerde de ekonomi iyi değil

İngiltere’de sanayi üretimi piyasa beklentilerinin aksine düşüş gösterdi. İngiltere İstatistik Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, sanayi üretimi Temmuz ayında yüzde 0,3 geriledi. Piyasalarda beklenti üretimde yüzde 0,2 artış olacağı yönünde oluşmuştu. Sanayi üretiminde yıllık bazda artış önceki ay yaşanan yüzde 2,4’ten Ağustos ayında yüzde 1,1’e indi. Analistler üretim artışını yüzde 1,7 olarak tahmin ediyorlardı. Aynı ayda imalat sektöründe üretim aylık yüzde 0,1, yıllık yüzde 1,1 artış gösterdi. Beklenti aylık yüzde 0,1, yıllık yüzde 1,3 artış olacağı yönündeydi. İnşaat üretiminin aylık yüzde 0,8 azaldığı, yıllık yüzde 4,3 arttığı ayda, hizmet üretimi aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 2,3 artış gösterdi.

ABD’de hanehalkı serveti ikinci çeyrekte 6,1 trilyon dolar azaldı

ABD'de sorun büyüyor

ABD’de hane halkı serveti 2022 yılı ikinci çeyrekte 6,1 trilyon dolar düşüş gösterdi. ABD Merkez Bankası(Fed) üç aylık bilanço görünümüne göre, hanehalkı serveti Haziran ayı sonunda 149,9 trilyon dolardan 143,8 milyar dolara geriledi. Böylece 2021 yılı sonunda 150 trilyon dolar ile rekor kırılan hanehalkı serveti, bu seviyeden 6,2 trilyon dolar geri gelmiş oldu. Bu düşüşe, enflasyon endişeleri ve Fed’in faiz artırımlarına yönelik agresif hareketler nedeniyle hisse senetlerinin 7,7 trilyon dolar düşüş göstermesi neden oldu.

Rusya’da ekonomik krizde! Rusya ekonomisi ikinci çeyrekte %4,1 daralırken, enflasyon düşüşü sürüyor, faiz indirim sürecini de destekliyor

Rusya ekonomisi ikinci çeyrekte %4,1 daralırken, enflasyon düşüşü sürüyor, faiz indirim sürecini de destekliyor

Rusya’nın ikinci çeyrek dönemde ekonomisi ilk tahminlerin daha üzerinde daralma gösterdi. Rusya İstatistik Bürosundan(Rosstat) yapılan açıklamaya göre, ilk tahminde yüzde 4,0 olan daralma yüzde 4,1’e revize edildi. Rusya, Ukrayna’ya karşı 24 Şubat tarihinde başlayan işgal hareketinin ardından, ikinci çeyrekte Batı ülkelerinin yaptırımlarıyla karşı karşıya kaldı. Rusya Ekonomi Bakanı Maxim Reshetnikov, geçen hafta yaptığı açıklamada, Rusya ekonomisinin önümüzdeki dönemde beklenenden daha yavaş bir ekonomik daralma yaşayacağını ve 2022’nin sonundan itibaren dönemsel bazda büyümeye dönebileceğini söyledi.

Rusya’nın Ağustos ayında enflasyonu aylık bazda yaşanan düşüşün devamıyla yıllık bazda gerilemesini sürdürdü.

Rusya'nın Ağustos ayında enflasyonu aylık bazda yaşanan düşüşün devamıyla yıllık bazda gerilemesini sürdürdü.

Rusya İstatistik Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, tüketici fiyatları Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5 düşüş gösterdi. Böylece yıllık enflasyon yüzde 15,1’den yüzde 14,3’e geriledi. Enflasyondaki düşüş Rusya Merkez Bankası’nın(CBR) faiz indirim sürecinde elini güçlendirdi. CBR, Şubat ayında şok bir artışla yüzde 20,00 seviyesine çıkardığı faizi, son 5 toplantısında 1200 baz puan aşağı çekerek yüzde 8,00 seviyesine indirdi. Analistler, önümüzdeki toplantıda da faizde bir 50 baz puan indirim olabileceğini konuşuyorlar. CBR’nin bir sonraki toplantısı 16 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek. CBR, yıllık enflasyonu yüzde 4,0 olarak hedefliyor.

Tasarruf edip paranızı akıllıca harcamak bu 3 soru ile mümkün! Paranızı kontrol altında tutun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twelve − three =

%d blogcu bunu beğendi: