Dünyanın en gizemli dolandırıcılığı: Altın Piramit Çemberi

Sadece 100$’lık bir yatırımı 200.000$’a çevirme olasılığının çığırtkanlığını yapan bir piramit şemasıydı ve Washington’un modaya uygun evlerini bir kasırga gibi süpürdü. İşte dünyanın en gizemli dolandırıcılığı; altın piramit çemberi!

Doktorlar, avukatlar, okul öğretmenleri, devlet çalışanları ve işadamları da dahil olmak üzere düzinelerce, muhtemelen yüzlerce iyi eğitimli, yüksek eğitimli insan, “Altın Çemberi” olarak adlandırılan hızlı zengin olma planına yatırım yapma şansına atladı. binlerce dolar kazanmanın kolay yolu.

Altın Çember aslında 1920’lerde İtalyan göçmen Charles Ponzi tarafından Boston’da öncülük edilen klasik piramit şemasının yeni bir versiyonuydu. Piramit planının sonundaki kurbanlar, zenginlik için umutsuz olan alt-orta sınıf işçilerdi.

Dünya’nın En Gizemli Kayıp Vakası! Lars Mittank nerede?

İşte nasıl çalıştı. İlgilenen bir kişiye, 12 isimden oluşan bir liste 100$’a satıldı, ayrıca her biri 100$ ödeyecek ve her biri iki kişiyi işe alacak olan iki acemi getirmek zorunda kaldı. Bu ve benzeri. Kişi iki kişiyi işe aldığında, her biri işe alım görevlisine 100 dolar verir.

İşe alım yapan kişi, her bir kişiden 50 dolar tutar ve diğer her üyeden satın aldığı listenin başındaki isme 50 dolar verir. Ya doğrudan kişiye verilir ya da kişiye postalanır. Yeni üye, adını listenin en altına ekler. Bu, bir kişinin adının yavaş yavaş listenin en üstüne taşınmasıyla tekrarlanır.

“Altın Çember”, orta sınıfın saygın üyeleri gibi görünüyordu, gökyüzünde büyük bir dilim pasta ile enflasyonu alt etmek isteyen ve bu da plana bir meşruiyet imajı eklemeye yardımcı oldu.

altın piramit çemberi
Altın partiler, “Tupperware partilerine” benzer, ancak daha akıllı bir yatırım olarak görülür.

Altın Parti

Altın Çember, arkadaşların ve ailenin katıldığı partilerde tanıtıldı. Ve sözde, satıcının sözsüz bir görevi vardı, planı yalnızca bunu karşılayabilen veya ilk yatırım paralarını kaybetmeyi göze alabilecek kişilere satmak.

Hemen hemen her gece, girişimci-yatırımcılar, orta sınıf özel bir evin samimi ortamında beyaz şarap ve ordövrler ve kağıt tahtaları üzerinde toplanırlardı. Planın işe yaradığının kanıtı olarak içi 50 dolarlık banknotlarla doldurulmuş zarfları sallayarak, yetkililerin dediğine göre son derece şüpheli bir zincir mektup olan arkadaşlarına ve meslektaşlarına satmaya çalıştılar.

altın piramit çemberi
Frederick İlçe Devre Mahkemesi

Frederick İlçe Devre Mahkemesi, eyalet piyango tüzüğü uyarınca iki Altın Çemberi destekçisine karşı karar verdiğinde ve “Maryland’deki plana katılan veya teşvik eden herkes şimdi saygısızlık suçlamalarına tabi olabilir” dediğinde çökmeye başladı.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 + twelve =

%d blogcu bunu beğendi: