GoygoyKültür-SanatSeyehat

Dünyayı daha iyi tanımamızı sağlayacak ve ufkumuzu açacak coğrafi bilgiler!

Dünya’da daha keşfedilmemiş kara parçası var dendiğinde hani bir an ‘nasıl ya?’ deriz ya; ama öyledir. Sulardan ve su altından hiç bahsetmiyorum. Yani aslında çok iyi bildiğimizi’ sandığımız dünyamız bazı konularda hala bir muamma bizim için. Dünyayı daha iyi tanımamızı sağlayacak ve ufkumuzu açacak coğrafi bilgiler! Eminiz içeriği okuyunca bize hak vereceksiniz.

1. Everest mi demiştiniz, bir dakika! Ekvador’da bulunan Chimborazo Dağı yerin merkezine en uzak noktadır. Bu bakımdan Chimborazo dünyanın en yüksek yeridir.

1. Everest mi demiştiniz, bir dakika! Ekvador'da bulunan Chimborazo Dağı yerin merkezine en uzak noktadır. Bu bakımdan Chimborazo dünyanın en yüksek yeridir.

Dünya’nın geoit olan şekli göz önüne alınıp merkezden ölçüm yapıldığında 6.384.557 metre mesafe ile Chimborazo (1° güney enlemi), Everest Dağı’nın (29° kuzey enlemi) 6.382.414 metrelik mesafesini iki kilometreden daha fazla bir farkla geçer.

2. Afrika topraklarında AB üyesi dört memleket var! Melilla ve Ceuta kentleri 1995’te özerk bir yapıya sahip olsalar da sırasıyla 15 ve 16. yüzyıldan beri İspanya toprağıdırlar.

Bunun yanında Reunion ve Mayotte adaları da Fransa toprağı olarak AB üyesi sayılırlar. Coğrafi bilgiler yazımıza kıta dışındaki AB ülkeleri ile başladık peki Güney Amerika’da bir AB ülkesi olduğunu biliyor muydunuz?

3. Fransa’nın yani Fransız Guyanası’nın -ki burası anavatan statüsündedir- en uzun sınırı Brezilya iledir. Yani Brezilya AB’ye komşu bir ülkedir.

3. Fransa'nın yani Fransız Guyanası'nın -ki burası anavatan statüsündedir- en uzun sınırı Brezilya iledir. Yani Brezilya AB'ye komşu bir ülkedir.

4. Norveç’le Kuzey Kore arasında sadece Rusya Federasyonu’nun olmasına ne dersiniz?

4. Norveç'le Kuzey Kore arasında sadece Rusya Federasyonu'nun olmasına ne dersiniz?

5. Bu gözler bunu da gördü: Dünya üzerinde yaşanabilir olup hiçbir ülke tarafından sahiplenilmeyen bir toprak parçası var: Bir Tawil.

5. Bu gözler bunu da gördü: Dünya üzerinde yaşanabilir olup hiçbir ülke tarafından sahiplenilmeyen bir toprak parçası var: Bir Tawil.

Mısır ile Sudan arasında kalan bu 2060 kilometrekarelik bölge dünya üzerindeki hiçbir devlete ait değil.

6. Üzgünüm Pluton ama Rusya bile senden büyük…

6. Üzgünüm Pluton ama Rusya bile senden büyük...

7. 2050’de Maldivler’in %80’i su altında kalabilir!

7. 2050'de Maldivler'in %80'i su altında kalabilir!

8. Buz gördüğümüz her yer Antartika değil! Antartika, güney; Arktika, kuzey yarım küreye verilen isimdir. Hatta Arktika adını Yunanca “ayı” anlamına gelen arkhos sözcüğünden alır.

8. Buz gördüğümüz her yer Antartika değil! Antartika, güney; Arktika, kuzey yarım küreye verilen isimdir. Hatta Arktika adını Yunanca "ayı" anlamına gelen arkhos sözcüğünden alır.

Ve zaten bu yüzden kutup ayısı dediğimiz -uzaktan- oldukça sevimli canlılar sadece Kuzey Kutbu’nda yani Arktika da yaşarlar. Tabii burada bir hatırlatma yapalım penguenler de Güney Kutbu’nda yaşadıkları için kutup ayıları penguen yiyemezler.

9. Hollanda deniz seviyesinin altındadır. Hatta ülkenin ismi -Nederland- alçak topraklar anlamına gelir.

9. Hollanda deniz seviyesinin altındadır. Hatta ülkenin ismi -Nederland- alçak topraklar anlamına gelir.

10. Evet, Antartika bir çöldür ve hatta 14,2 milyon kilometrelik yüz ölçümüyle dünyanın en büyük çölüdür.

10. Evet, Antartika bir çöldür ve hatta 14,2 milyon kilometrelik yüz ölçümüyle dünyanın en büyük çölüdür.

Çünkü çöl, yıllık 250 mm’den az yağış almış bölgelere verilen isim olup Antartika yıllık ortalama 50 mm’nin altında yağış alır. Sahra Çölü ise 8,6 milyon km’dir.

11. Afganistan ve Çin sınır komşusu olmalarına rağmen aralarında 3 buçuk saat vardır; çünkü devasa topraklarına rağmen Çin tek bir saat dilimi (Pekin’i) kullanır.

11. Afganistan ve Çin sınır komşusu olmalarına rağmen aralarında 3 buçuk saat vardır; çünkü devasa topraklarına rağmen Çin tek bir saat dilimi (Pekin'i) kullanır.

12. Dünyanın deniz seviyesine en uzak yeri 11034 metre derinliğiyle Mariana Çukuru’dur.

12. Dünyanın deniz seviyesine en uzak yeri 11034 metre derinliğiyle Mariana Çukuru'dur.

13. Monako ile Vatikan’ın yüz ölçümlerinin toplamı (2,5 kilometrekare) New York’taki Central Park’tan (3,41 kilometrekare) küçüktür.

13. Monako ile Vatikan'ın yüz ölçümlerinin toplamı (2,5 kilometrekare) New York'taki Central Park'tan (3,41 kilometrekare) küçüktür.

14. Dünyada karalara en uzak olan okyanus noktası Point Nemo’dur. Hatta bu uzaklığı yüzünden yüzlerce uydu ve uzay istasyonu buraya düşürülür.

14. Dünyada karalara en uzak olan okyanus noktası Point Nemo'dur. Hatta bu uzaklığı yüzünden yüzlerce uydu ve uzay istasyonu buraya düşürülür.

Bu durumdan ötürü de ‘uzay mezarlığı’ olarak adlandırılır. Point nemo en yakın karaya 2704 kilometre mesafede olduğundan buraya en yakın insanlar belli anlarda buradan geçen Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) çalışanlar olur. Bu arada ISS de 2031 yılında buraya düşürülecektir.

15. ABD’den Rusya’ya yürüyerek geçebilirsiniz! Bering Boğazında bulunan ve aralarında 4 km uzaklık olan Diomede Adaları’ndan küçük olan ABD’ye büyük olan ise Rusya’ya aittir.

Aralarında 3,8 Km Olmasına Rağmen 20 Saat Fark Olan İlginç Yer: Diomede  Adaları - Ekşi Şeyler

Son olarak… Unutmayın “konum” denen şey aslında oldukça aldatıcı çünkü bizi sarmalayan bütün sistemler hareket etmekte ve bu yüzden Evren’de hiçbir an “aynı konumda” olmayacağız!

Ufkunuzu Açacak Birbirinden İlginç Bilgiler İçeren Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 − 6 =

%d blogcu bunu beğendi: