Teknoloji

eFootball 2022, baştan aşağıya değişti! İşte yeni güncelleme ile gelen değişiklikler!

Konami’nin ülkemizde büyük talep gören ücretsiz futbol oyunu eFootball, merakla beklenen 1.0 güncellemesine sonunda kavuştu. Güncellemeyle birlikte oyunda birçok iyileştirme yapıldı, yenilikler eklendi.

Futbol hayranlarının severek oynamaya devam ettiği eFootball 2022, bugün devasa bir güncellemeye kavuştu. Konami tarafından geliştirilen ve Eylül 2021’de yayımlanan futbol simülasyonu oyunu, 1.0.0 güncellemesini alarak birçok iyileştirme ve yeniliğe ev sahipliği yapmaya başladı.

Konami, yeni güncellemeyle birlikte oyuna neler eklendiğini ve yapılan iyileştirmeleri de Türkçe yayımladığı blog gönderisiyle paylaştı. Paylaşılan gönderide oyuna yeni komutlar ve modern futbol oyunlarında yaygın olan birçok unsurun eklendiği, oyun dengesinin elden geçirildiği ve hataların düzeltildiği ifade edildi. Yeni güncellemeyle gelen en önemli özellikler de şu şekildeydi:

Defans kontrollerinde değişiklikler:

efootball

eFootball ekibi, oyuncuların defans hakkındaki şikâyetlerine kulak verdi ve oyunun varsayılan düğme ayarlarında değişiklik yaptı. Ayrıca oyuna topun daha proaktif bir şekilde geri kazanılmasını sağlayacak ‘Omuzla Müdahale’ komutu eklendi. Oyundaki komutlar şu şekilde güncellendi:

 • Baskı: Topu ayağında tutan rakibe baskı uygulayarak topu geri kazanın.
 • Yakından Takip Et: Topu süren rakibe hafif çömelmiş bir duruşla ve daha hassas adımlarla baskı yapın. Bu aynı zamanda pasları ve şutları engellemek için de etkilidir.
 • Omuzla Mücadele: Rakip oyuncuyu omzunuzla iterek topu geri kazanın. Özellikle top, rakibin ayağının uzağındayken veya rakip, topu sıkıştırmaya çalışırken etkilidir.

Pas vermede iyileştirmeler:

efootball

Yine pas verme sorunlarına da değinen ekip, pas hızını hızlandırdı, topun sekmesini bir hızlanma kuvveti olarak kullanan bir mekanizma olarak uyguladı. Değişikliklerle birlikte ‘ritmik pas verme oyunu’ imkânı da oyuna gelmiş oldu. Pas için hedef belirleme kararları, pas alırken gelişmiş YZ karar verme süreçleri ve pas alırken gelişmiş hareketlerde de düzeltmeler yapıldı.

Bunlara ekstra olarak oyuna pas vermeyi daha keyifli hâle getirecek, topa çeşitli özel eğimlerle vurulmasını sağlayacak ‘Dudak Uçuklatan Pas’ komutları eklendi.

Top sürme, şut çekme ve oyun planında değişiklikler:

 • Gerçekçiliğe ve tatmin etmeye odaklanan şut çekme hızı iyileştirildi.
 • Maç koşullarını daha uygun bir şekilde yansıtmak için hedefi bulan şutların oranı ayarlandı.
 • Daha iyi top takibi isabeti ve sol çubukla verilen komutlara daha iyi tepki iyileştirmesi.
 • Hızlı Koşma komutları için iyileştirilmiş tepki iyileştirmesi.
 • “Dizilişi Değiştir”, “Bireysel Talimatlar”, “Otomatik Ayarlar”, “Alt Taktik”, “Veri yönetimi” gibi ek özellikler eklendi.
 • Daha iyi yanıt verme özelliği için gelişmiş işleme yükü geldi.
 • “Yaratıcı Takım” ismi, “Rüya Takım” olarak değiştirildi.
 • “eFootball™ Yaratıcı Ligi”, “eFootball™ Ligi” olarak değiştirildi.
Yeni Witcher oyunu Witcher 4 geliyor: “Yeni Bir Efsane Başlıyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two × 2 =

%d blogcu bunu beğendi: